دکتر حمیدرضا فتحی / تزریقات زیبایی / تزریق بوتاکس پیشانی و صورت
مدت زمان مطالعه ۱۷ دقیقه

تزریق بوتاکس پیشانی و صورت

جذابیت چهره، زیبایی صورت، خاص بودن و تمامی این کلمات منجر شده است تا خانم ها و اقایان زیادی در دنیا علاقه مند به تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی شوند. زیرا با این روش می توانند به راحتی مشکلاتی که بر روی چهره آنها ایجاد شده است را ترمیم کنند. از جمله مشکلاتی همچون چین و چروک های ایجاد شده بر روی صورت، مخصوصا در ناحیه پیشانی.

روش های بسیاری وجود دارد که می تواند به از بین رفتن چین و چروک های صورت و پیشانی کمک کند. اما از میان تمامی این روش ها، باید به تزریق بوتاکس اشاره کنیم. تزریق بوتاکس متداول ترین و رایج ترین روش برای برطرف کردن چین و چروک ها از روی صورت می باشد. علاوه بر آن یک روش مقرون به صرفه بوده و در کنار تزریق چربی و ژل می تواند کارساز باشد.

این عمل به هیچ عنوان نیاز به بیهوشی عمومی نداشته و تنها کافی است به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پس از آن موفق خواهید شد در مدت زمان کوتاهی اقدام به تزریق بوتاکس نموده و زیبایی و جوانی را به چهره خود بازگردانید. این روش درمانی هم در ایران و هم در کلینیک های معتبر جهان انجام می شود. زیرا در تمام دنیا، در طی سالهای اخیر زیبایی اهمیت زیادی به دست آورده است.

نحوه تهیه ماده بوتاکس از سم بوتولینوم

تمام افرادی که قصد دارند اقدام به تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی نمایند، بهتر است بدانند این ماده از چه چیزی ساخته میشود، و آیا خطراتی برای بدن در پی دارد یا خیر. باید بیان کنیم که ماده بوتاکس در اصل نوعی سم می باشد، که از آن برای مصارف مختلفی استفاده می شود. این سم از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می آید و می تواند عضلات صورت را فلج کند.

بوتولونیوم همان سمی است که در صورت نجوشاندن غذاهای کنسروی، باعث بوتولیسم می‌شود که بیماری‌ کشنده‌ای است.

البته در صورتی که تزریق بر روی صورت بیش از اندازه انجام شود، می تواند فلج شدن عضلات بدن را به همراه داشته باشد. که این مسئله خود می تواند دلیلی برای مرگ به شمار رود. اما اگر پزشک متخصص و با تجربه به میزان کافی تزریق را به صورت و پیشانی انجام دهد، می تواند چین و چروک های ایجاد شده بر روی پوست صورت را برطرف کندودر عین حال هیچ خطر مرگی برای شخص در پی نداشته باشد.

به طور کلی تنها کافی است چند سی سی از سم بوتاکس در زیر پوست تزریق شود. تا پس از آن عضلات صورت فلج شده و در کمترین زمان ممکن جوانی و جذابیت به چهره باز گردد. فلج شدن پوست می تواند منجر به برطرف شدن افتادگی و چین و چروک روی صورت شده، و در نتیجه جوانی و زیبایی به صورت باز گردد.

علت ایجاد چین وچروک بر روی صورت حرکت عضلات است پس در صورتی که آن­ها را فلج کنیم این خط و خطوط هم محومی­شوند.

معرفی انواع بوتاکس

1. بوتاکس دیسپورت (Dysport)

این نوع بوتاکس یکی از محبوب ترین انواع بوتاکس است و تولید کشور انگلستان بوده و با نام تجاری دیگری همچون بوتولینوم نیز شناخته شده است. بوتاکس از نوع دیسپورت حاوی بوتولینوم نوع A می باشد. بعد از تزریق این ماده به پوست فعالیت های عصبی عضلات موجود در ناحیه تزریق شده به طور موقت مسدود می شود. به منظور درمان و پیشگیری از چین و چروک های صورت از این متد استفاده می شود. با استفاده از این نوع بوتاکس می توانید تاثیرات این نوع تزریق را در بازه زمانی بین 2 تا 7 روز مشاهده کنید.

2. بوتاکس از نوع مسپورت

تزریق این نوع بوتاکس به پوست صورت می باشد و در حقیقت نام تجاری ایرانی بوتولینوم می باشد. این ماده تقریبا همانند بوتاکس دیسپورت می باشد با این تفاوت که از هزینه و قیمت کمتری برخوردار است.

این محصول می­تواند خط اخم بین ابروها را به طور موقت از بین ببرد.

3. بوتاکس زئومین (Xeomin)

یکی دیگر از انواع بوتاکس ها، زئومین بوده که این محصول دیگر نام تجاری بوتولینوم است که محصول کشور آلمان می باشد.

زمان تزریق برای این نوع بوتاکس 10 تا 20 دقیقه طول می­کشد و مدت ماندگاری آن بین 3 تا 4 ماه است.

4. نرونوکس (Neuronox)

از دیگر نام های تجاری بوتولینوم، نرونوکس است که محصول کشور کره است.اگر بخواهیم هر یک از انواع بوتاکس های نام برده شده را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم دیسپورت، مسپورت، زئومین و نورنوکس دارای مجوز وزارت بهداشت و درمان، برای استفاده و تزریق دارند.

باید خاطر نشان کرد که کانیتوکس، مجوز قانونی برای تزریق ندارد.بوتاکس کانیتوکس به علت داشن مقداری ناخالصی، عوارضی نیز در پی دارد که تاری دید، افتادگی پلک و دوبینی در چند هفته اول از جمله آن ها می باشد.

آیا تزریق بوتاکس خطرناک است؟

خیر چون بوتاکس خطرات سم اصلی که توسط باکتری تولید می­شود را ندارد به علاوه زمانی این سم خطرناک می­شود که وارد گردش خون ما شود و در استفاده های موضعی مشکلی ایجاد نمی­کند.

تنها درصد کمی از افراد که بوتاکس را تزریق می­کنند دچار عوارض جانبی شدید می­شوند که در بسیاری موارد دلیل آن به خاطر تزریق آن به صورت نامناسب است.

استفاده های درمانی از بوتاکس  به دلیل مصرف زیادتر نسبت به استفاده آن در زیباسازی پوست ممکن است عوارض بیشتری داشته باشد.

برای تزریق بوتاکس حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید و به هیچ وجه درآرایشگاه­ها بوتاکس نکنید.

زیرا استفاده از داروی بوتاکس تنها توسط پزشکان مجاز است و تزریق آن در مراکز غیر درمانی خطرات زیادی به دنبال دارد.

 اگر تزریق بوتاکس در مراکز غیر درمانی انجام شود احتمال بروز عوارضی مانند افتادگی پلک،عدم تقارن و یا ایجاد دوبینی وجود دارد.

تزریق بوتاکس به چه صورت انجام می­شود؟

بهتر است قبل از تزریق بوتاکس بی حسی انجام شود تا از بروز درد جلوگیری شود. بوتاکس به وسیله یک سوزن ریز توسط پزشک تزریق می­شود.

البته قبل از تزریق ناحیه مورد نظر توسط پد الکلی استریل می­شود سپس تزریق را برای نواحی مشخص شده انجام می­دهد.

بوتاکس سیگنال عصبی را در نواحی مورد نظر مسدود می­کند.عضله ای که تزریق برای آن انجام شده دیگر قادر به منقبض شدن نیست و این باعث ریلکس شدن چین و چروک­ها و جوانسازی صورت می­شود.

مدت زمان کسب نتیجه بعد از تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی

در زمان های قدیم هیچ روشی برای از بین بردن چین و چروک های چهره وجود نداشت.سابقه استفاده از بوتاکس در علم پزشکی به 50سال پیش برمی گردد اما در حدود 15 سال است که از این روش برای محو کردن خطوط پوستی استفاده می­شود.

اما پس از آن که سم بوتاکس تولید شد، بسیاری از پزشکان از آن برای درمان و رفع ایرادات چهره استفاده کردند. البته در ابتدا از بوتاکس بیشتر برای درمان میگرن های عصبی استفاده می شود. اما پس از آن که علم پزشکی بیشتر پیشرفت کرد، پزشکان به این نتیجه رسیدند که بوتاکس می تواند در جراحی های زیبایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اولین و شایع ترین تزریق بوتاکس، بر روی پیشانی انجام شود. افراد زیادی وجود داشتند که بر روی پیشانی خود چین و چروک های زیادی مشاهده می کردند. از این رو اقدام به تزریق به صورت و پیشانی خود نموده و تمامی ایرادات را از چهره خود رفع کردند. البته ابتدا تزریق بوتاکس بر روی پیشانی انجام شد. اما پس از آن اطراف لب، چشم، گونه، چانه و … نیز از این سم دریافت کردند و چهره با تغییرات بسیاری مواجه شد.

تزریق بوتاکس را باید یک روش درمانی موقت به شمار آوریم، که پس از مدت کوتاهی از بین می رود. اشخاص زیادی هستند که تصور می کنند تنها با یک بار تزریق بوتاکس بر روی صورت و پیشانی می توانند موفق شوند تمامی ایرادات چهره را برای همیشه از بین برند. اما باید بگوییم که این روش درمانی به هیچ عنوان مدت ماندگاری طولانی ای ندارد.

پس از آن که مدت زمان کسب نتیجه تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی از بین رود، چهره به حالت قبل خود باز خواهد گشت. حتی ممکن است چین و چروک های صورت بیشتر نیز شوند. اما این روش به طور معمول می توان بین 6 الی 12 ماه، چهره را جوان و زیبا کند. افرادی که علاقه مند هستند برای مدت بیشتری از پوست جوان برخوردار شوند، بهتر است به سراغ تزریق ژل یا چربی روند.

کاربردهای تزریق بوتاکس

اغلب مردم فکر می‌کنند از روش بوتاکس تنها با هدف زیبایی استفاده می‌شود. درحالی که بوتاکس به عنوان روش‌ درمانی نیز مورد توجه قرار گرفته است. موارد کاربرد بوتاکس برای زیبایی و درمان از این قرار است:

کاربردهای زیبایی :

 • رفع چروک گردن
 • بالا بردن نوک بینی
 • برطرف کردن خط اخم
 • رفع خطوط افقی پیشانی
 • بالا کشیدن افتادگی گوشه‌های لب
 • درمان چین و چروک‌های پنجه کلاغی اطراف چشم

کابردهای درمانی :

 • میگرن مزمن
 • افتادگی پلک
 • اسپاسم عضلات گردن
 • مثانه پرکار یا بیش فعال
 • درمان تعریق بیش از حد
 • درمان پرش عضلات چشم یا پریدن پلک
 • برخی از اختلالات عصبی مانند فلج مغزی
 • درمان دندان قروچه با کاهش حجم عضلات مسئول جویدن
 • درمان بیماری آشالازی
 • درمان هایپروهیدروزیس (درمان تعریق زیاد کف دست وپا وزیربغل)
 • درمان افتادگی پوست در مقعد
 • درمان تکرر ادرار و بزرگی پروستات
 • پیشگیری از انقباض کپسولی در افراد دارای پروتز پستان
 • درمان دیسک کمر و کمردرد
 • درمان کج شدن گردن با رفع انقباض عضلات گردن
 • درمان اختلالات ماهیچه ای چشم
 • درمان اسکارهای برجسته
 • درمان تحلیل عضله و سفت کردن عضله در ساق پا

دلایل ایجاد چین و چروک بر روی صورت و پیشانی 

بدون شک دلایل مختلف زیادی وجود دارد، که منجر می شود تا بر روی چهره و پیشانی انسان چین و چروک ایجاد شود. یکی از مهمترین این عوامل، افزایش سن می باشد. افرادی که پا به سن می گذارند و از سی سالگی عبور می کنند، کم کم و به مرور زمان درگیر مشکل افتادگی و شل شدن پوست می شوند. تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی می تواند منجر به فلج کردن عضلات صورت شده، و خطوط و چین و چروک را از روی چهره برطرف نماید.

از دیگر دلایلی که می توانیم برای بروز چین و چروک بر روی پوست صورت و پیشانی بیان کنیم، ناراحتی های عصبی و روانی است. افراد زیادی در دوره ای زندگی می کنند که با مشکلات مالی و خانوادگی دست و پنجه نرم می کنند. این مشکلات به میزان قابل توجهی می تواند باعث بروز چین و چروک بر روی چهره شود. برای برطرف کردن تمامی ایرادات از روی پوست صورت، بهترین روش تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی خواهد بود.

کاندید مناسب برای تزریق بوتاکس 

مسلما هر شخصی در هر سنی نمی تواند اقدام به تزریق بوتاکس نماید. افرادی که تمایل به انجام این کار دارند، لازم است شرایط مناسبی داشته باشند. اولین مسئله داشتن سلامت جسمی کامل است. اشخاصی که باردار هستند، یا سابقه بیماری های عصبی عضلانی دارند، یا در دوران شیردهی به سر می برند، نباید اقدام به تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی نمایند.

همچنین افرادی که داروهای ضد انعقاد خون استفاده می­کنند باید در مورد مصرف این داروها با پزشک مشورت کنند.

از طرف دیگر اشخاصی که حداقل دارای 18 سال سن هستند نیز بهتر است از تزریق بوتاکس بر روی صورت و پیشانی خود اجتناب کنند. پس با این تفاسیر افرادی که دارای شرایط زیر نباشند، می توانند از بوتاکس برای جوانسازی پوست صورت و پیشانی خود استفاده نمایند. شرایطی همچون:

 • اشخاصی که دارای صورت نامتقارن هستند.
 • افرادی که دچار مشکل افتادگی پلک هستند.
 • اگر در محل تزریق عفونت یا تبخال دارید.
 • اشخاصی که از پوست ضخیمی برخوردار می باشند.
 • اشخاصی که در ماهیچه مورد نظر برای تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی دچار ضعف باشند.
 • کسانی که در صورت خود زخم های عمیقی دارند.

مهمترین مزایای تزریق بوتاکس بر روی پیشانی و صورت 

بدون شک هر روش درمانی زیبایی، به دلیل مزایای زیادی که دارد توسط انسان ها انتخاب می شود. پس از آنجایی که تزریق بوتاکس نیز در دنیا بسیار رایج و محبوب است، مزایای زیادی را با خود در پی دارد. از جمله مهمترین این مزایا باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • افرادی که اقدام به تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی می نمایند، نیازی به استراحت ندارد و قادر هستند به سرعت پس از تزریق بوتاکس به سراغ فعالیت های روزانه خود روند.
 • بوتاکس می تواند به خوبی تمامی چین و چروک ها را از روی پیشانی و چهره برداشته و به صورت جوانی را بازگرداند. به همین دلیل هر شخصی در هر سنی می تواند بوتاکس بر روی صورت خود تزریق نموده و ظاهر خود را بهبود بخشد.
 • تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی نیازی به بیهوشی نداشته و در زمان کوتاهی انجام می شود.
 • بوتاکس را باید یک روش درمانی رایج و عالی به شمار آوریم که تمامی خطوط و چین و چروک های صورت را از بین می برد. این روش درمانی نتیجه مناسبی را برای فرد به همراه داشته و منجر می شود تا چهره به حالت طبیعی خود باز گردد.

عوامل موثر در افزایش ماندگاری بوتاکس پیشانی 

برای آنکه بتوانید برای مدت زمان طولانی ترین از ماندگاری بوتاکس برخوردار شوید، لازم است پوست شما دارای ویژگی های خاصی باشد. در اصل مدت معمولی ماندگاری بوتاکس بر روی چهره بین 6 الی 12 ماه خواهد بود. اما برخی از عوامل ممکن است منجر به افزایش مدت ماندگاری بوتاکس بر روی چهره شود. از جمله موارد زیر:

میزان و عمق چین و چروک های پوست

در اصل هر چه میزان و عمق چین و چروک های پوست بیشتر باشد، مدت ماندگاری بوتاکس کمتر خواهد بود. پس پیش از ان که اقدام به تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی نمایید، بهتر است به پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید. تا محل مناسب برای تزریق بوتاکس را شناسایی نموده، و به میزان لازم از این سم بر روی پوست تزریق کند.

چین و چروک هایی که بر روی پیشانی و صورت به وجود می آیند، به دو دسته دینامیک و استاتیک دسته بندی می شوند. اصولا چین و چروک های استاتیک خطوطی هستند که همیشه بر روی چهره وجود دارند  دیده می شوند. حتی وقتی که هیچ بخشی از چهره تکان نمی خورد، این چین و چروک دیده می شوند. برای آنکه بتوان آنها را از بین برد، بهتر است به روش هایی غیر از تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی مراجعه کرد.

اما نوع دیگری از چین و چروک ها وجود دارند که تنها در زمان های خاص بر روی چهره ایجاد می شوند. از جمله چین و چروک های اطراف لب در زمان خندیدن، یا اطراف چشم در زمان اخم کردن و … . این چین و چروک ها را به راحتی می توان با روش تزریق بوتاکس از روی چهره برطرف نمود.

با بازگشت فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و  ممکن است نیاز به تزریق مجدد باشد.

قبل از تزریق بوتاکس چه اقداماتی لازم است؟

مهمترین نکاتی که قبل از تزریق بوتاکس لازم است که انجام شوند عبارتند از:

 • حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس بهتر است نوشیدنی الکلی و دخانیات مصرف نشود زیرا ک می­تواند بر روی روند بهبودی شما تاثیر منفی گذاشته و باعث افزایش تورم و یا کبودی ناشی از تزریق بوتاکس شوند.
 • باید یک تا دو هفته قبل از تزریق بوتاکس، استفاده از دارو هایی مانند آسپیرین را کاهش دهید چرا که این داروها باعث رقیق شدن خون می­شوند و می توانند میزان خونریزی حین یا بعد از تزریق بوتاکس را افزایش دهند.
 • همچنین مصرف داروهای ضد التهاب نیز طبق نظر پزشک بهتر است که پیش از این اقدام زیبایی با محدودیت انجام شود تا کبودی ناشی از تزریق و زمان لازم برای برطرف شدن آن کاهش یابد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی

هر چه قدر پزشک در تزریق بوتاکس مهارت داشته باشد، باز هم لازم است بیمار مراقبت های خاصی را مد نظر قرار دهد. مراقبت هایی که می توانند در کسب نتیجه مطلوب موثر واقع شده، و نتیجه بهتری برای بیمار به بار آورد.

 • اولین مسئله عدم ماساژ دادن صورت بعد از تزریق بوتاکس است. بیمارانی که پس از تزریق می خوابند یا چهره خود را ماساژ می دهند، معمولا دچار مشکلات و عوارض خطرناکی می شود.
 • اگر بعد از تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی دچار سردرد شدید، بهتر است از مسکن هایی همچون استامینوفن استفاده کنید.
 • افراد معدودی هستند که بعد از تزریق کردن بوتاکس، با کبودی در چهره مواجه می شوند. این دسته از افراد می توانند بخشی از کبودی را با لوازم آرایشی بپوشانند. تا پس از چند روز به طور طبیعی کبودی ها از چهره برطرف شوداما بلافاصله بعد از تزریق سعی کنید که از کرم ها و لوازم آرایشی استفاده نکنید.
 • تا چند روز بعد از تزریق سعی کنید ازانجام فعالیت­های ورزشی پرهیز کنید.
 • اگر تزریق در ناحیه صورت باشد بهتر است به مدت 5 تا 8 ساعت نخوابید.
 • بهتر است تا یک روز بعد از تزریق از دوش گرفتن اجتناب کنید.
 • از مصرف الکل و دخانیات تا چند روز پرهیز کنید.
 • تاثیر تزریق کردن بوتاکس بر روی صورت را در کمترین زمان ممکن بین 3 الی 10 روز مشاهده خواهید کرد. اگر بوتاکس به درستی بر روی صورت تزریق شده باشد، می تواند به مدت 6 الی 12 ماه بر روی چهره تاثیرات خود را باقی بگذارد. البته برخی از افراد نیز وجود دارند که بوتاکس در بدن آنها زودتر حل می شود. پس ممکن است مدت ماندگاری تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی آنها، بین 2 الی 7 ماه طول بکشد.

مهمترین عوامل تاثیر گذار در هزینه بوتاکس 

برای آنکه بتوانید هزینه نهایی تزریق بوتاکس بر روی پیشانی و صورت خود را محاسبه کنید، لازم است شرایط خاصی را مد نظر قرار دهید. از جمله میزان دستمزد پزشک و محلی که تزریق بوتاکس در آن انجام می شود. زیرا اصولا بوتاکس در کلینیک های معتبر تزریق می شود. از سوی دیگر میزان ماده بوتاکسی که بر روی صورت تزریق می شود نیز، در هزینه آن تاثیر گذار است.

در کنار عوامل یاد شده، میزان و عمق چین و چروک های صورت و پیشانی نیز در هزینه تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی موثر خواهد بود. زیرا هر چه عمق چین و چروک ها بر روی چهره بیشتر باشد، بوتاکس بیشتری نیاز خواهد داشت. از این رو ماده بوتاکسی که برای این نوع چین و چروک ها استفاده می شود نیز، بیشتر از حد معمول خواهد بود.

بهتر است پیش از تزریق بوتاکس، به پزشک متخصص مراجعه نموده و در مورد هزینه های این روش جراحی زیبایی اطلاعاتی به دست آورید. افراد بسیاری هستند که در بیمارستان اقدام به تزریق بوتاکس می نمایند، در حالی که برخی در کلینیک های زیبایی. هر یک از این مکان نیز مسلما در هزینه نهایی تزریق بوتاکس به صورت و پیشانی تاثیر گذار خواهد بود.

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس

تزریق ژل خاصیت پر کنندگی قسمت­هایی از پوست که ضعیف شده است را دارد.برای شخصی که 30 ساله است بوتاکس تأثیر گذاری بیشتری دارد.

اما در شخصی که 45 ساله است و تابحال بوتاکس انجام نداده است،چین وچروک­ها عمیق شده اند و باید فیلر یا ژل تزریق شود.

بنابراین بوتاکس برای از بین بردن خطوطی که عمیق نیستند به کار برده می­شود.

تزریق بوتاکس در چه نقاطی انجام می­شود؟

 • در قسمت چین و چروک پیشانی
 • خط اخم بین دو ابرو
 • چین و چروک ایجاد شده روی گردن
 • چروک­های اطراف بینی و چانه
 • چروک­های پنجه کلاغی دور چشم

چین و چروک  اطراف لب­ها

به منظور دریافت مشاوره‌های حرفه ای و تخصصی در خصوص جراحی بینی، جراحی سینه، جراحی پلک، جراحی لیپوماتیک، جراحی باسن و تزریق بوتاکس و ژل در خصوص جوانسازی صورت با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی  دکتر حمیدرضا فتحی تماس بگیرید. همچنین جهت آشنایی بیشتر می توانید ویدئوهای آموزشی دکتر را در وب سایت اپارات مشاهده نمایید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
مقالات مرتبط

نتیجه ای یافت نشد

صفحه مورد نظر شما یافت نشد. جستجوی خود را اصلاح کنید، یا از ناوبری فوق برای یافتن پست مدنظر استفاده نمایید.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.