اغلب مراجعه کنندگان سوالاتی را در خصوص جراحی گوش یا اتوپلاستی مطرح می‌کنند که پاسخ پرتکرارترین سوالات را از قول فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی گوش، دکتر حمیدرضا فتحی با سال‌ها تجربه در زمینه جراحی اتوپلاستی می‌خوانیم.

جراحی گوش یا اتوپلاستی توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی گوش چه کاربردی دارد

گوش یکی از اعضای موثر در زیبایی صورت است. قرینه نبودن گوش‌ها نسبت به یکدیگر، فرم غیر طبیعی لاله گوش، فاصله بیش از حد گوش با سر، بزرگ بودن یا کوچک بودن بیش از حد گوش‌ها منجر به برهم‌ ریختگی چهره فرد شده و ظاهر نازیبایی به وجود می‌آورد. امروزه این مشکلات با جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی به راحتی برطرف خواهد شد.

بهترین زمان برای انجام جراحی زیبایی گوش چه سنی است

بهترین زمان برای انجام این جراحی از 6 تا 8 سالگی به بعد است؛ اما بهتر است این جراحی قبل از مدرسه رفتن انجام شود. در این صورت از بروز مشکلات احتمالی ناشی از ظاهر غیرطبیعی و نازیبای گوش که تاثیر مستقیم بر اعتماد به نفس فرد دارد جلوگیری خواهد شد.

ممکن است انجام اتوپلاستی روی شنوایی تاثیر منفی بگذارد و عوارضی در پی داشته باشد

خیر. انجام جراحی زیبایی گوش با تمام تغییراتی که اعمال خواهد شد، هیچ گونه تاثیری بر شنوایی فرد ندارد. چون اتوپلاستی روی فرم ظاهری گوش تغییر ایجاد می‌کند و هیچ کاری به گوش میانی و داخلی (که مکانیسم شنوایی را به عهده دارند) ندارد.

این عمل زیبایی نیاز به بیهوشی کامل دارد یا با بی حسی موضعی انجام می‌شود

برای انجام این عمل جراحی از بیهوشی استفاده می‌شود؛ اما جای نگرانی نیست. چون طول عمل و مدت زمان بیهوشی کوتاه است و فرد کمی بعد از انجام جراحی به هوش می‌آید.

اگر فرد بزرگسال متقاضی انجام جراحی زیبایی گوش باشد، نیاز به همراه دارد

بله. حتما باید یک فرد بالغ در کنار بیمار حاضر باشد. چون عمل با بیهوشی انجام می‌شود، فرد بعد از به هوش آمدن نیاز به همراه دارد. علاوه بر این برای کاهش درد ناشی از عمل جراحی پزشک و  فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی مسکن تجویز می‌کند که این موضوع نیز نیاز فرد به همراه را قطعی‌تر می‌کند. بد نیست این را هم بدانید که بزرگسالان معمولا از 7 تا 10 روز بعد از عمل اجازه رانندگی کردن ندارند.

آیا جای برش‌ها و بخیه‌ها روی گوش و اطراف آن باقی می‌ماند

نگرانی از آثار به جا مانده از جراحی، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بیماران است. در رابطه با جراحی اتوپلاستی هیچ جای نگرانی وجود ندارد. چون برش‌ها پشت گوش ایجاد می‌شوند. درست جایی که گوش به صورت طبیعی تا می‌خورد. بنابراین حتی اگر خط ناشی از جراحی یا جای بخیه‌ها باقی بماند، چیزی نیست که قابل مشاهده باشد. امروزه جراحی زیبایی پیشرفت بسیاری کرده است و انقدر با ظرافت انجام می‌شود که آثار چندانی از جراحی به جا نمی‌ماند.

برطرف شدن کبودی‌های جراحی اتوپلاستی چند روز طول می‌کشد

کوفتگی و کبودی‌هایی که در جریان عمل به وجود می‌آید معمولا بعد از یک هفته آرام آرام از بین می‌روند. البته شدت و ضعف کبودی ناشی از عمل در افراد مختلف باتوجه به جزییات جراحی و همچنین شرایط جسمانی هر فرد متفاوت است. پس نمی‌توان قطعی گفت کبودی‌ها چند روز کاملا از بین می‌رود.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

دکتر حمیدرضا فتحی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی سابقه ای طولانی در زمینه جراحی اتوپلاستی، پروتز سینه، رینوپلاستی ، عمل ابدومینوپلاستی ، جراحی زیبایی صورت، جراحی لیپوماتیک و لیپوساکشن، تزریق ژل و بوتاکس دارند و بدون شک یکی از بهترین متخصصین زیبایی در تهران هستند. جهت مشاهده نمونه جراحی های انجام شده توسط ایشان به صفحه اینستاگرام مراجعه کنید و همچنین ویدئوهای آموزشی ایشان را در وب سایت آپارات مشاهده نمایید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت فوق تخصص جراحی پلاستیک دکتر فتحی