دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی بینی / انواع عمل بینی از نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع عمل بینی از نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

در این مقاله از وب سایت فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حمیدرضا فتحی با ما همراه باشید تا با انواع عمل بینی یا جراحی ترمیمی بینی و تاثیر آن ها بر زیبایی صورت آشنا شوید.

انواع عمل بینی طبق نظر فوق تخصص جراحی پلاستیک

چنانچه تصمیم قطعی گرفته‌اید که بینی‌تان را جراحی کنید و عمل بینی داشته باشید، بد نیست اطلاعاتی از انواع جراحی بینی داشته باشید. عمل بینی برحسب نیاز مراجعه کننده به سه دسته تقسیم می‌شود:

*عمل جراحی زیبایی بینی

*عمل جراحی ترمیمی بینی

*عمل جراحی همزمان زیبایی و ترمیمی بینی

هر کدام از این جراحی‌های تخصصی با توجه به وضعیت مراجعه کننده و البته تشخیص پزشک، بعد از انجام معاینات و مشاهده عکس‌های تهیه شده توسط مراکز فتوگرافی انجام می شود. در بسیاری از موارد مراجعه کنندگان صرفا برای جراحی ترمیمی بینی به پزشک مراجعه می‌کنند؛ اما پزشک تشخیص می‌دهد که سوژه نیاز به جراحی همزمان ترمیمی و زیبایی دارد.

دکتر حمیدرضا فتحی فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی و ترمیمی با تشخیص هر یک از این عمل‌ها، مراجعه کننده را تا رسیدن به رضایت نهایی همراهی می‌کند، جهت دریافت مشاوره حرفه ای با دکتر تماس بگیرید.

آشنایی با انواع عمل بینی

هر یک از این عمل‌های جراحی مراحل درمانی متفاوتی دارد که برای آشنایی شما به طور مختصر آنها را توضیح می‌دهیم.

1 عمل بینی یا جراحی رینوپلاستی

افراد زیادی از شکل ظاهری بینی‌شان ناراضی هستند. دلشان می‌خواهد بینی کوتاه‌تری داشته باشند، با پره‌های باز بینی‌شان مشکل دارند، از نگاه کردن به نیمرخ‌شان به خاطر قوز بینی رنج می‌برند، سر بینی‌شان بیش از حد افتاده است و همین روی فرم لب هم تاثیر گذاشته است و موارد بسیاری از این قبیل که شخص فکر می‌کند فرم ظاهری بینی‌اش روی سایر اجزای صورت هم تاثیر گذاشته و از زیبایی چهره وی کاسته است. در چنین شرایطی پزشک با تشخیص اینکه بینی فرد گوشتی، استخوانی یا معمولی و نیازمند ترمیم است فرد را برای انجام جراحی زیبایی بینی و جراحی ترمیمی بینی آماده می‌کند.

2 جراحی ترمیمی بینی

نارضایتی از شکل ظاهری بینی، تنها عامل مراجعه به پزشک جراح بینی و فوق تخصص جراخی پلاستیک و زیبایی نیست! در مواردی فرد به دلیل بروز مشکل و اختلالی که سلامتی‌اش را نشانه گرفته و زندگی‌اش را مختل کرده است به پزشک مراجعه می‌کند. مشکلاتی مانند خر و پف کردن مداوم (که بر کیفیت خواب تاثیر مستقیم می‌گذارد)، احساس تنگی نفس در طول روز، بسته شدن مجاری تنفسی، احساس خفگی در خواب و غیره که همگی ناراحت کننده هستند.

انواع عمل جراحی ترمیمی

عمل جراحی ترمیمی انواع مختلفی دارد که شامل: حذف قوز بینی، پولیپ بینی، انحراف بینی و انجام جراحی ثانویه بینی می‌شود.

*عمل حذف قوز بینی

این نوع عمل زیبایی شایع‌ترین جراحی زیبایی بینی است. به این جراحی کوچک کردن استخوان بینی نیز گفته می‌شود. افراد زیادی از برآمدگی یا همان قوز بینی‌شان رنج می‌برند که این مشکل ممکن است به صورت مادرزادی یا بر اثر یک حادثه یا وارد شدن ضربه محکم بر بینی به وجود آمده باشد. گاهی این حادثه در کودکی به دلیل زمین خوردن کودک اتفاق می‌افتد و سال های بعد با تکمیل رشد استخوانی کودک خودش را نشان می‌دهد. در مواردی قوز بینی علاوه بر نازیبایی ظاهری که برای فرد ایجاد کرده است، منجر به اختلال در تنفس هم می‌شود که همه این‌ها توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد.

*جراحی ترمیمی پولیپ بینی (Nasal polyp)

نوعی جراحی ترمیمی است که به دلیل مسدود شدن مجاری تنفسی انجام می‌شود. این انسداد ممکن است در اثر آلرژی، عفونت یا فیبروز کیستیک بروز کرده باشد. فردی که از پولیپ بینی رنج می‌برد با اختلالات تنفسی بسیاری دست به گریبان است و گاهی احساس خفگی مفرط می‌کند. همچنین انسداد در مجاری تنفسی موجب خشک شدن گلو، سرفه، ایجاد خلط و ناراحتی‌های بسیاری می‌شود که عملا فرد را از یک زندگی آرام دور می‌کند. با انجام جراحی ترمیمی، توده مزاحم برداشته و راه نفس فرد باز می‌شود.

*جراحی انحراف بینی (Septal Deviation)

نوع دیگری از جراحی ترمیمی و از انواع عمل بینی است. در مواردی فرد به دلیل اختلال تنفسی، خشکی گلو، خونریزی مکرر بینی و خر و پف به پزشک مراجعه می‌کند. از آنجا که شکل ظاهری بینی مشکلی را نشان نمی‌دهد، پزشک با کمک اسکن بینی مشاهده می‌کند که غضروف میانی دو تیغه بینی آسیب دیده و منحرف شده است. در چنین شرایطی با ترمیم انحراف تیغه میانی بینی راه تنفس فرد باز می‌شود.

*عمل بینی ثانویه (Revision Rhinoplasty)

این جراحی زمانی انجام می‌شود که فرد مراجعه کننده قبلا جراحی زیبایی بینی انجام داده است؛ اما بنا به دلایلی از جمله نارضایتی از شکل بینی بعد از جراحی، بروز اختلالات تنفسی یا بروز حادثه‌ و آسیب رسیدن به صورت، مجددا به پزشک جراح زیبایی بینی مراجعه می‌کند. انجام جراحی بینی برای بار دوم نیاز به دقت و حساسیت بیشتری دارد. از این رو لازم است در انتخاب پزشک جراح بسیار محتاط باشید.

3 جراحی همزمان زیبایی و ترمیمی بینی

اگر تا اینجای مطلب را دقیق خوانده باشید، می‌دانید که این جراحی ترکیبی از دو حالت جراحی قبل است. یعنی فرد مراجعه کننده علاوه بر مشکلاتی نظیر پولیپ و انحراف بینی از شکل ظاهری بینی‌اش نیز ناراضی است. پزشک در این مورد با انجام جراحی همزمان هم سلامتی مراجعه کننده را تضمین می‌کند و هم اینکه می‌کوشد فرم بینی را زیبا کند.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

لازم است بدانید که همه جراحان زیبایی، جراحی ترمیمی انجام نمی‌دهند و برعکس! بنابراین باید در انتخاب پزشک دقت کنید. دکتر حمیدرضا فتحی دارای مدرک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی، علاوه بر انجام جراحی زیبایی بینی، جراحی ترمیمی نیز انجام می‌دهد. برای مشاهده نمونه کارهای دکتر فتحی ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

با تشکر از همراهی شما با وب سایت دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی ترمیمی بینی برای سومین بار

جراحی ترمیمی بینی برای سومین بار

جراحی ترمیمی بینی یا جراحی ثانویه بینی نوعی جراحی زیبایی بینی است که با هدف بهبود و ترمیم ایرادات بینی انجام می شود. ایراداتی که در طی عمل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.