گیف مشاوره دکتر فتحی
دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی بینی / حس بویایی چند وقت بعد از عمل بینی باز میگردد؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

حس بویایی چند وقت بعد از عمل بینی باز میگردد؟

5/5

حس بویایی یکی از حواس مهم برای انسان است که بدون داشتن احساس بویایی فرد طعم و مزه غذا و بو را متوجه نخواهد شد که این موضوع تا حد زیادی لذت غذا خوردن و احساس خوب استشمام رایحه های مطبوع را از بین می برد. بنابراین افرادی که متقاضی انجام عمل بینی در انواع مختلف مثل جراحی بینی فانتزی عروسکی، جراحی بینی گوشتی، جراحی بینی استخوانی و … هستند همگی این دغدغه را دارند که آیا بعد از جراحی بینی حس بویایی را از دست می دهیم؟ در این مقاله می خواهیم بیشتر درباره تغییر بویایی پس از جراحی بینی بپردازیم. با ما همراه باشید.

آیا بعد از جراحی بینی حس بویایی را از دست می دهیم؟

یکی از دغدغه های افرادی که متقاضی عمل بینی می شوند این است که حس بویایی پس از جراحی بینی از بین می رود یا خیر. برای پاسخ به این سوال باید گفت که بعد از انجام عمل بینی به طور میانگین 3 الی 6 هفته امکان دارد که حس بویایی فرد ضعیف شود و یا از بین برود. اما به طور معمول بعد از گذشت این مدت زمان حس بویایی به مرور زمان بازخواهد گشت و مثل سابق می توانید رایحه ها را استشمام کنید و مزه غذا را متوجه شوید.

حس بویایی پس از جراحی بینی

علت کاهش حس بویایی پس از جراحی بینی

کاهش حس بویایی پس از عمل جراحی از عوارض درازمدت این عمل نمی باشد. در عمل جراحی بینی به دلیل تغییراتی که بر روی استخوان و غضروف بینی انجام می شود میزان ترشحات زیادتر شود و به دلیل تورم و التهاب بافت های درون بینی میزان بویایی کاهش یابد. اما جای نگرانی نیست چرا که این وضعیت به مدت دو هفته الی دو ماه ادامه دارد و بعد از گذشت دوران نقاهت به حالت بهبودی خواهید رسید. در صورتی که بعد از گذشت دو ماه همچنان احساس بویایی و چشایی خود را باز نیافتید باید به پزشک جراحتان مراجعه کنید.

برگشت بویایی پس از جراحی بینی

در صورتی که بعد از مدت مشخص 3 الی 6 هفته ای بعد از عمل جراحی بینی بویایی شما به حالت قبل بازگشت نداشت در این صورت می توانید به پزشک خود جهت انجام تست بویایی مراجعه کنید. تست بویایی در منزل به طور دقیقی نتیجه نخواهد داد بهتر است این روش را به پزشک خود بسپارید. همچنین با انجام راهکارهای ساده می توانید حس بویایی خود را سریع تر بازگردانید. به طور مثال استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم بینی کمک کننده است. زمانی که شما عمل بینی انجام می دهید در ناحیه جراحی شده تورم و کبودی ایجاد می شود تا زمانی که زخم به طور کامل بهبود یابد. به همین دلیل کمپرس یخ می تواند در کاهش این تورم کمک کننده باشد. با کم شدن تورم ناحیه بینی راه تنفس و بویایی نیز باز می شود. از طرفی برای کاهش دوران نقاهت از آبمیوه ها و به خصوص آب کرفس استفاده کنید تا دوران نقاهت سریع تر طی شود و بهبودی کامل حاصل شود.

عوامل موثر در بازگشت حس بویایی

برای برگشت حس بویایی پس از جراحی بینی گوشتی، جراحی بینی استخوانی و … دوران نقاهت باید طی شود. اما برای تسریع این دوران و برگشت سریع تر حس بویایی بعد از عمل بینی موارد زیر را توصیه می کنیم:

  • استراحت زیاد
  • نحوه درست خوابیدن
  • نوشیدن آب زیاد
  • مصرف نمک کمتر
  • کنترل مصرف غذاهای سرد و شیرین
  • خودداری از انجام فعالیت سنگین
  • و…

تاثیر اشتباهات پزشکی در مشکلات بویایی

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر بویایی پس از جراحی بینی میزان مهارت و تجربه پزشک در انجام جراحی می باشد. بهتر است پیش از اقدام به عمل جراحی بینی به طور کامل درباره عوارض و خطران آن مطالعه داشته باشید. همچنین درباره بهترین جراح پلاستیک تهران و شهرستان ها برای انجام عمل بینی تحقیق کنید. در وبسایت پزشک و صفحات اجتماعی اینستاگرام و… تا حد زیادی می توانید درباره رزومه پزشک، نمونه کارها، رضایت بیماران قبلی و … اطلاعات کسب کنید.

سوالات متداول بویایی پس از جراحی بینی

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی یکی از عارضه های جانبی و موقتی این جراحی می باشد که طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف می شود اما با اینحال موجب نگرانی...

آندوسکوپی بینی + مزایا

آندوسکوپی بینی + مزایا

آندوسکوپی بینی روشی است که به بررسی حفره‌ی بینی و منافذ سینوس می‌پردازد. آندوسکوپ یک لوله‌ی بلند، نازک و منعطف می‌باشد که متصل به دوربین و...

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی یکی از عارضه هایی است که امکان دارد فرد بعد از جراحی با آن مواجه شود، باید به این نکته اشاره کرد که این موضوع...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *