گیف مشاوره دکتر فتحی
دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی بینی / جراحی بینی گوشتی به همراه فیلم عمل جراحی بینی گوشتی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی بینی گوشتی به همراه فیلم عمل جراحی بینی گوشتی

امتیاز بده

در جراحی بینی گوشتی، پزشک غضروف را از قسمت تیغه وسط بینی یا سپتوم، برمی دارد و در بخش نوک بینی قرار می دهد تا غضروف های نوک بینی  تقویت  شوند.جراحی بینی گوشتی با روش های قدیمی  به این طریق انجام می شد که  غضروف ها تراشیده و نازک می شدند و بعد از گذشت مدتی بینی به فرم قبل خود بر می گشت.

بینی گوشتی چه ویژگی هایی دارد؟

این نوع بینی دارای ساختار استخوانی –  غضروفی می باشد. پوست بینی، ضخیم است. این بینی دارای تعداد زیادی غده چربی می باشد.  پوست ضخیم بینی دارای منافذ وسیعی است. نوک این نوع بینی، پهن  و بدون استخوان  است. پره های بینی گوشتی، پهن، ضخیم و بلند است. غضروف و استخوان بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی، ضعیف می باشد.

آیا جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است؟

اکثر افرادی که بینی گوشتی دارند، از ظاهر خود رضایت ندارند و می خواهند که با انجام جراحی، فرم زیباتری در بینی خود ایجاد کنند.

برخی افراد تصور می کنند که نتیجه جراحی بینی گوشتی برگشت پذیر است و بعد از مدت زمانی بینی به شکل قبلی خود بر می گردد به همین علت این جراحی بینی را انجام نمی دهند.

امروزه با پیشرفت علم و تکنیک های انجام جراحی، نتیجه عمل بینی گوشتی برگشت ناپذیر است. جراحی ترمیمی بینی در بینی های گوشتی به نسبت بینی های استخوانی کمی بیشتر است زیرا افرادی که جراحی بینی گوشتی انجام میدهند در برخی از موارد از فرم بینی های خود رضایت کافی را ندارند. 

جراحی بینی مردانه
جراحی بینی گوشتی
جراحی بینی گوشتی
عمل بینی مردانه

مراقبت های قبل از انجام جراحی بینی گوشتی

انتخاب یک پزشک ماهر و با تجربه

قبل از عمل مواظب باشید که سرماخورده نشوید.

شب قبل از انجام عمل به حمام بروید و شام سبک بخورید. به مدت 8 ساعت قبل از انجام عمل چیزی نخورید و نیاشامید.

باید هنگام عمل ناشتا باشید.  اگر ناشتا نباشید، احتمال برگشت محتویات معده  در حین عمل به داخل مجاری تنفسی و حلق وجود دارد. در نتیجه مشکلاتی برای بیمار و روند جراحی ایجاد می شود.

خانم های محترم دقت داشته باشند که از لوازم آرایشی در روز عمل استفاده نکنند. مواد آرایشی در ناحیه چشم ها، باعث آلودگی در محل عمل می شوند.

بهتر اینست که آقایان قبل از انجام جراحی، ریش و سبیل خود را بتراشند.

بیمار بایدقبل از عمل از لباس گشاد تر و یا لباس دکمه دار استفاده کند تا با مشکلی در حین تعویض لباس مواجه نشود.

اگر از داروی خاصی استفاده می کنید، حتما قبل از عمل با پزشک اطلاع دهید.

اگر از داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن، وارفارین و ادویل استفاده می کنید، به مدت دو هفته قبل از عمل از مصرف آنها اجتناب کنید. این داروها موجب رقیق شدن خون می شوند و احتمال خونریزی در حین عمل افزایش می یابد.

استفاده از قرص های اکوتان و راکوتان، برای دو ماه قبل از عمل ممنوع می باشد.

از کشیدن سیگار و مصرف الکل برای یک هفته قبل از عمل، خودداری کنید.

خانم های گرامی: اگر روز عمل بینی با دو روز اول عادت ماهیانه، برخورد کردید، حتما به پزشک اطلاع دهید.

فیلم واقعی اتاق عمل جراحی بینی گوشتی

برای مشاهده ویدئوهای بیشتر از عمل جراحی بینی گوشتی می توانید به کانال آپارات دکتر حمیدرضا فتحی مراجعه کنید.

نکات مهم در مورد عمل بینی گوشتی

  • بینی گوشتی دارای غدد چربی زیاد: غدد چربی زیر پوستی موجود در این نوع بینی، فعال می باشند. منافذ پوستی بزرگ و زیاد است. بعد از عمل باید از رژیم غذایی خاصی استفاده شود. مصرف داروهای خاص باید 6 ماه قبل از انجام عمل قطع شوند.
  • بینی گوشتی دارای پوست ضخیم و غدد کم کار : این نوع بینی دارای پوستی براق و قرمز است. این نوع بینی برای انجام جراحی بدلیل داشتن پوستی ضخیم کمی جراحی پیچیده تری دارد. در این نوع بینی امکان عروسکی شدن بینی و تغییرات زیاد وجود ندارد. در صورتی که بینی های استخوانی دارای پوست نازکی هستند و بعد از جراحی بینی استخوانی میتوان انتظار بینی با فرم عروسکی و فانتزی را داشت . 
  • جراحی بینی گوشتی بدون برگشت: در این جراحی از تکنیک های جدید استفاده می شود. آناتومی ضعیف بینی گوشتی، جبران می شود. هدف از انجام این عمل کوچک کردن نوک بینی است و به غضروف بینی آسیبی وارد نمی شود.
  • کاهش ضخامت پوست همراه با افزایش غضروف:  در این روش ضخامت بینی کم می شود. چربی زیر پوست بینی در قسمت نوک بینی برداشته می شود. پایه نوک بینی با اضافه کردن غضروف تقویت می شود.

مراقبت های بعد از انجام عمل بینی گوشتی

تورم: بعد از انجام جراحی زیبایی بینی، ورم بینی شروع می شود. علت اصلی ورم، آسیبی است که به بافت های بینی و جمع شدن مایعات درون بینی، ایجاد می شود.  با استفاده از کمپرس سرد می توانید، میزان ورم را کاهش دهید.

حمام کردن بعد از عمل تا برداشتن گچ بینی، ممنوع است. بعد از جراحی گچ بر روی بینی قرار می گیرد که 3 الی 7 روز بعد از عمل گچ برداشته می شود. در این مدت حمام رفتن موجب خیس شدن گچ می شود.

حمام کردن با آب داغ بعد از عمل، ممنوع است. آب داغ موجب افزایش ورم می شود.

میزان نمک مصرفی را به کمترین مقدار خود برسانید. سدیم موجود در نمک باعث افزایش التهاب و ورم می شود.

حمام کردن بعد از عمل تا برداشتن گچ بینی، ممنوع است. بعد از جراحی گچ بر روی بینی قرار می گیرد که 3 الی 7 روز بعد از عمل گچ برداشته می شود. در این مدت حمام رفتن موجب خیس شدن گچ می شود.

حمام کردن با آب داغ بعد از عمل، ممنوع است. آب داغ موجب افزایش ورم می شود.

بعد از عمل در زمان خوابیدن باید به پشت بخوابید و سر خود را بالاتر از حد معمول نگه دارید ، طوری که به طرفین نچرخید تا صدمه ای به بینی در اثر چرخیدن وارد نشود. برای این منظور می توانید دو عدد بالش را در کناره های سر قرار دهید. بالا نگه داشتن سر باعث افزایش سرعت جریان گردش خون می شود، در نتیجه ورم اطراف چشم و بینی کاهش می یابد.

وجود خونریزی به صورت خونابه در مقدار کم، بعد از جراحی کاملا طبیعی می باشد اما اگر میزان خونریزی زیاد باشد و از شکل خونابه ای خارج شود، فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر دچار تب بالاتر از 38 درجه شدید، استفراغ و یا اسهال شدید، افزایش ضربان قلب شدید و یا تنفس غیر طبیعی و سریع شدید، به پزشک اطلاع دهید.

بعد از برداشتن گچ بینی از چسب بینی استفاده می شود. چسب زدن بینی برای جلوگیری از بروز تورم بیشتر، لازم است. مدت زمان استفاده از چسب در جراحی بینی گوشتی نسبت به جراحی بینی استخوانی بیشتر می باشد. با یاد گیری نحوه چسب زدن کمک می کنید تا بهبودی  شکل بینی و استحکام بینی بعد از جراحی  بهتر انجام شود.

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی یکی از عارضه های جانبی و موقتی این جراحی می باشد که طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف می شود اما با اینحال موجب نگرانی...

آندوسکوپی بینی + مزایا

آندوسکوپی بینی + مزایا

آندوسکوپی بینی روشی است که به بررسی حفره‌ی بینی و منافذ سینوس می‌پردازد. آندوسکوپ یک لوله‌ی بلند، نازک و منعطف می‌باشد که متصل به دوربین و...

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی یکی از عارضه هایی است که امکان دارد فرد بعد از جراحی با آن مواجه شود، باید به این نکته اشاره کرد که این موضوع...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *