گیف مشاوره دکتر فتحی
دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی بینی / جراحی زیبایی بینی
مدت زمان مطالعه ۱۵ دقیقه

جراحی زیبایی بینی

3.7/5

سال‌هاست عمل جراحی بینی یا عمل رینوپلاستی به عنوان شایع‌ترین جراحی زیبایی طرفداران بی شماری دارد و توصیه می شود این عمل حتما توسط یک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی انجام شود. بالا بودن میزان تقاضا منجر به پیشرفت روزافزون این عمل زیبایی شده است. افراد زیادی هستند که دلشان می‌خواهد بینی زیبا داشته باشند تا جذابیت چهره‌شان بیشتر نمایان شود. بینی موثرترین عضو در تناسب اجزای صورت است؛ خیلی‌ها به دلیل نقصان در شکل ظاهری بینی‌شان تناسب میان اجزای صورت و اعتماد به نفس‌شان را از دست داده اند. از این رو متقاضی انجام  عمل رینوپلاستی هستند.

مهم ترین نکته ای که در زمینه رشد و گسترش جراحی بینی وجود دارد این است که علاقه مندان و متقاضیان جراحي زيبايي بيني در گذشته در طیف سنی جوانان قرار داشتند اما این روز ها این تقاضا حتی از سوی زنان و مردان میانسال نیز مطرح می شود. مهم ترین دلیلی که بر این مساله اثر گذارده است میزان موفقیتی است که جراحان بینی و جراحی بینی در پی داشته است. در واقع به بیانی دیگر پیشتر نسبت به این جراحی خوش بینانه نگاه نمی شد و اعتماد به جراحان بینی وجود نداشت. اما بعد از گذشت زمان افراد متوجه شدند که جراحی زیبایی بینی تاثیر غیر قابل انکاری در زیبایی آنها خواهد داشت و نیز بدون عوارض خواهد بود. از سوی دیگر نیز توانمندی طیف گسترد ه ای از جراحان بینی در این حوزه به اثبات رسید.

جراحی بینی استخوانی

انتظارات افراد از انجام جراحی بینی

اگر از فرم و اندازه بینی‌تان ناراضی باشید، زمان زیادی را برای نگاه کردن به صورت‌تان در آینه صرف می‌کنید. بسیاری از عکس‌های یادگاری موجود در آلبوم خانوادگی و یا فولدرهای گوشی تلفن همراه تان را به بهانه های مختلف از بین می‌برید، ولی خودتان خوب می‌دانید که دلیل از بین بردن همه آن عکس ها نارضایتی از ظاهر بینی‌تان است. زمان زیادی را با دوستان و آشنایان صرف گفت و گو حول محور انجام دادن یا ندادن عمل زیبایی بینی می‌کنید. احتمالا وقتی فردی را می‌بینید که بینی‌اش را عمل کرده است، خوب او را زیر نظر می‌گیرید و اگر از فرم بینی‌اش راضی باشید  با سوال‌های متمادی سعی می‌کنید او را تخلیه اطلاعاتی کنید و بسیاری مواردی از این قبیل که نشان می دهد شما تمایل دارید جراحی زیبایی بینی انجام دهید.

اولین مانع پیش رو ترس از انجام جراحی بینی

بی‌شک یکی از مهم ترین عواملی که شما را نسبت به انجام دادن جراحی زیبایی بینی محتاط می‌کند، ترس از انجام جراحی و عوارض احتمالی آن است. احتمالا در ویدئوهای جراحی بینی دیده اید یا از زبان آنها که جراحی بینی انجام داده اند، شنیده اید که بعد از انجام جراحی خونریزی داشته‌اند، چند روز مشکلات ناشی از فشار تامپون‌های داخل بینی را تحمل کرده اند و با کبودی‌های صورت‌شان مدارا کردند تا به مرور زمان علائم جراحی حذف شود و همه چیز طبیعی به نظر برسد. و همین شما را از عمل کردن ترسانده است. این موضوع با مراجعه به یک پزشک متخصص و گذراندن جلسات مشاوره پیش از عمل برطرف خواهد شد.

با پزشک و فوق تخصص جراحی پلاستیک صادق باشید

حتما بارها و بارها این جمله را شنیده اید که پزشک محرم اسرار بیمار است؛ بنابراین هرگز نباید چیزی را از پزشک و فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی پنهان کنید. صادقانه هرآنچه از جراحی زیبایی بینی و عمل بینی در ذهن دارید در جلسات مشاوره با پزشک در میان بگذارید. خجالت نکشید! پزشک به هیچ وجه شما را قضاوت نمی‌کند و برعکس همه تلاش خود را می‌کند تا شما را به ایده‌آل و مطلوب ذهنی‌تان برساند.

در این مرحله اگر بیماری خاصی دارید، اگر دارویی مصرف می‌کنید یا باخبر هستید که بدن‌تان به داروی خاصی واکنش نشان می‌دهد. اگر از ضعف جسمانی یا یک بیماری خانوادگی رنج می‌برید یا چنانچه مشکل تنفسی دارید و همه مواردی از این قبیل که لازم است پرشک بداند را به او اطلاع بدهید تا حین انجام عمل جراحی با مشکل مواجه نشوید.

انتظارات واقعی از عمل بینی داشته باشید

بعد از آن درباره تصویری که از فرم بینی‌تان در ذهن دارید با پزشک صحبت کنید. اگر دلتان می‌خواهید بینی تان شبیه شخص خاصی باشد عکس او را به پزشک نشان بدهید و یا با کمک عکس‌های موجود در فضای مجازی بینی مورد علاقه تان را برای پزشک ترسیم کنید. بعد از آن پزشک فرم صورت شما را بررسی می‌کند تا ببیند انجام عمل جراحی زیبایی بینی به آن شکلی که مد نظر شما ست ممکن هست یا خیر. در این مرحله گام به گام با پزشک پیش می‌روید تا به نتیجه مطلوب برسید.

جراحی زیبایی بینی چگونه انجام می شود؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که به طور پرتکرار از سوی متقاضیان عمل بینی پرسیده می شود این است که عمل بینی چگونه انجام می شود؟.

این پرسش به دو دلیل عمده مطرح می شود:

عده ای از افراد از جراحی شدن و تحت بیهوشی قرار گرفتن یا درد بعد از جراحی هراس دارند و تصور می کنند که این جراحی درد هایی به همراه خواهد داشت. اما باید این نوید را به عزیزان و همراهان مان بدهیم که این جراحی هیچگونه دردی در پی ندارد. اما اگر از بیهوشی می ترسید باید این نکته را توجه داشته باشید که باید اطلاعات خودتان را افزایش بدهید و بدانید که بیهوشی روندی است که ابدا دردناک و خطرناک نیست. زیرا که روزانه آمار قابل توجهی از افراد تحت بیهوشی قرار گرفتند و هیچ مشکلی برایشان رخ نداده است. بنابراین این قاعده برای شما هم وجود دارد و هیچ مساله و عارضه ای برای شما رخ نخواهد داد.

دومین دلیل این است که برخی از افراد کنجکاو هستند که از روند جراحی اطلاع داشته باشند. البته این کنجکاوی کاملا منطقی و معقولانه است و اگر قصد دارید که اقدامی زیبایی انجام دهید حق دارید که از روند آن آگاه شوید.

و اما در این بخش به مراحل جراحی بینی می پردازیم:

 • ابتدائا از دارو های بیهوشی برای شما استفاه می شود و تا زمانی که به بیهوشی بروید پرستار به شما کمک می کند و راهنمای های لازم را به شما خواهد داشت.
 • زمانی که به حالت بیهوشی رفتید پزشک جراح روند کار خود را آغاز می کند. در این مرحله برش هایی روی بینی با ظرافت و حساسیت های خاصی انجام می شود تا هیچ مشکلی برای شما پیش نیاید.
 • تمامی بخش های بینی از سوی پزشک جراح بررسی می شود و پوست اضافی برداشت می شود.
 • در نهایت بعد از اینکه اقدامات لازم انجام شد باید بخیه زده شود.

*نخ های بخیه بهترین و سازگار ترین موادی هستند که برای بینی استفاده می شوند. بنابر این هیچ گونه نگرانی در خصوص واکنش بینی و بدن نسبت به نخ های بخیه نیز وجود نخواهد داشت.

 • با بخیه زدن و پانسمان کردن روند جراحی اتمام می یابد و شما از اتاق جراحی به بخش مراقبت ها منتقل می شوید.

انواع روش‌های جراحی بینی

دکتر فتحی با سابقه دیرینه انجام جراحی‌های تخصصی پلاستیک با اشاره به اینکه عمل جراحی زیبایی بینی به دو روش عمل باز و بسته انجام می‌شود، در توضیح هر یک از این روش‌ها می‌گوید: عمل رینوپلاستی به روش بسته قدیمی‌تر از رینوپلاستی باز است. در این روش دیواره‌های بینی نیازی به برش ندارد و جراحی به کمک برش‌های بسیار ریز و مویرگی داخل بینی انجام می‌شود. چنانچه برای انجام جراحی و اصلاح فرم بینی نیاز به برش جداره های بینی باشد، پزشک از روش جراحی باز استفاده می‌کند. تعیین باز یا بسته بودن جراحی بینی به آناتومی صورت فرد و البته تشخیص پزشک بستگی دارد. در ادامه به توضیح جداگانه در رابطه با هر دو روش پرداخته ایم .

جراحی بینی به روش باز

در این روش برش هایی که در ناحیه بینی ایجاد می شود بیشتر است. در واقع برش ها تا حدی است که جراح می تواند نواحی مختلفی از بینی را بررسی کند تا هرگونه مشکل و اختلالی که در بخش های مختلف بینی وجود دارد برطرف شود. روش باز در جراحی زیبایی بینی مهم ترین مزیتی که دارد این است که هیچ نقطه کوری وجود ندارد و جراح می تواند با اشراف و احاطه بیشتری به جراحی بپردازند. از این رو احتمال خطا به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

این روش در اکثر موارد از سوی اغلب پرشکان بکار گفته می شود زیرا که روشی مطمئن و بی خطر است.

جراحی بینی به روش باز

جراحی بینی به روش بسته

در روش بسته برش های محدود تری ایجاد می شود. در حالت کلی این روش زمانی بکارگرفته می شود که نقایص و مشکلات بینی محدود باشد و به اقدامات جراحی پیچیده ای برای برطرف کردن مشکلات نیازمند نباشد.

این روش نیز در مواردی که از سوی پزشک تشخیص داده شود برای افراد کاربرد دارد، انجام می شود.

مزیت این روش جراحی این است که برش ها کمتر است و روند بهبودی سریع تر خواهد بود.

بهترین روش عمل بینی کدام است؟

افرادی هستند که به روش جراحی توجه می کنند و می خواهند با بهترین روش جراحی زیبایی بینی، آشنا شوند. اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد مبنی بر اینکه روش جراحی بسته به شرایط بینی شما انتخاب می شود. در واقع در برخی از افراد بهترین روش جراحی بینی روش باز است ولی از سوی دیگر برای برخی از افراد بهترین روش، روش بسته می باشد.

بنابراین توصیه مان این است که در این زمینه به مشاوره و تشخیص پزشک خود اعتماد کنید و گزنیش ان را به پزشک جراح خود بسپارید.

سن مناسب برای انجام جراحی بینی از نظر دکتر فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ، سن عمل بینی در این نوع جراحی برای خانم ها را 16 سال تمام و برای آقایان پایان 17 سالگی می‌داند. در این سن رشد استخوانی صورت کامل شده و بعد از عمل فرد دچار تغییرات ظاهری نمی‌شود. برای اطمینان از نتیجه عمل رینوپلاستی بهتر است در انتخاب پزشک متخصص دقت کنید. فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و متخصص زیبایی باید دانش و مهارت کافی برای انجام جراحی بینی را داشته باشد. در غیر این صورت نتیجه جراحی با آن چیزی که باید باشد در تضاد است و نه تنها مراجعه کننده به مطلوب ذهنی‌اش نمی‌رسد، بلکه با مشکلات ظاهری و تنفسی نیز دست به گریبان خواهد شد.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

در این بخش پیش از آنکه وارد مراقبت های لازم بعد از جراحی بینی شویم به ذکر نکاتی مهم خواهیم پرداخت.

 • در تمامی جراحی هایی زیبایی بالاخص جراحی زیبایی بینی مهم ترین نکته ای که جراحان برآن تاکید می کنند این است که مراقبت های بعد از جراحی بینی به اندازه روند جراحی مهم است. بنابراین به همان میزانی که نسبت به جراحی زیبایی بینی و میزان تخصص جراح بینی حساس هستید تلاش کنید که مراقبت های بعد از جراحی را با دقت وسواس انجام دهید تا نتیجه جراحی مطلوب شما شود و روند بهبودی به بهترین شکل سپری شود.
 • تمامی مراقبت ها و نکات ضروری از سوی جراح بینی به شما ارائه می شود. بنابراین نیازی به نگرانی ندارید زیرا که جراح بینی به اندازه شما دغدغه مند است و به فکر سلامتی شماست. بنابراین در تمام دوران بهبودی درکنار شماست و اگر مشکلی رخ دهد سریعا اقدامات لازم را برای شما انجام خواهد داد.
مصرف دارو بعد از جراحی بینی

مصرف برخی از دارو ها و قرص هایی که مسکن هستند تا مدت زمان کوتاهی بعد از جراحی ضروری است. زیرا که می تواند به کاهش درد های احتمالی کمک کند. این قرص ها را جراح بسنی به طور دقیق تجویز می کند و توصیه می کند که از سایر قرص ها استفاده نکنید.

تغذیه بعد از جراحی بینی

دومین دسته، مراقبت های غذایی است. به مدت یک هفته باید تلاش کنید که از غذاهای نرم و آبکی استفاده کنید. این مساله بدین منظور است که عضلات صورت و بینی کمتر درگیر باشد و روند بهبودی سریع تر پیش رود. بنابراین توصیه می شود که از غذاهایی مثل سوپ، آَش، یا انواع مواد غذایی مقوی نرم استفاده کنید.

از بین بردن تورم بینی بعد از جراحی بینی

برای کاهش کبودی اطراف بینی می توانید از آب میوه های کرفس و آناناس استفاده کنید. زیرا که این مواد در کاهش کبودی اثربخش خواهند بود.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی از مهم ترین نکاتی است که باید رعایت کنید. بعد از جراحی به طور طبیعی از ناحیه بینی خونریزی هایی خواهید داشت. بنابراین برای کاهش احتمال خونریزی شب ها یا در هنگام استراحت دو بالش زیر سر بگذارید. این اقدام موجب می شود که سر شما از سطح بدن بالاتر قرار گیرد و احتمال خونریزی کمتر شود. یک هفته بعد از جراحی بینی استراحت کنید و با مصرف مواد غذایی مقوی به تقویت بدن خود بپردازید.

استفاده از کمپرس بعد از جراحی بینی

یکی از اقداماتی که بعد از جراحی بینی بسیار توصیه می شود و در کاهش تورم بسیار تاثیر گذار است استفاده از کمپرس سرد و گرم است ، زمان مناسب برای استفاده از کمپرس سرد 48 ساعت اولیه بعد از جراحی زیبایی بینی است. انجام این کار شاید کمی آزار دهنده باشد ولی در کاهش کبودی ها و تورم بعد از عمل بینی کمک بسیار شایانی می کند . استفاده از کمپرس گرم پس از 48 ساعت اول می باشد اما انجام این کار در برخی از افراد توصیه نمی شود و بستگی به نظر جراح بینی دارد .

ورزش کردن بعد از جراحی بینی

ورزش کردن تا مدت دو الی سه ماه به طور کلی ممنوع است. زیرا که موجب خونریزی خواهد شد، انجام فعالیت های ورزشی حرفه ای و تخصصی نیز به مدت شش ماه ممنوع است.

*برخی از افراد زمانی که این مساله را می شنوند اظهار می کنند که از جراحی زیبایی بینی منصرف شده اند. اما نکته ای که به آنان گوشزد می کنیم این است که پرهیز از انجام فعالیت های ورزشی موقتی است و می توانند بعد از گذشت مدت زمان محدودی دوباره به فعالیت های خود بازگردند. بنابراین باید بررسی کنند که کدام از این دو برایشان بهتر است: جراحی بینی و زیبا تر شدن بینی شان به شرط اینکه مراقبت هایی را مدت زمان محدودی داشته باشند یا اینکه این شش ماه را تحمل نکنند و برای همیشه با ظاهر بینی شان مشکل داشته باشند.

*همانطور که مشاهده می کنید مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی چندان هم پیچیده و دشوار نیستند. ولی می توانید با انجام موقتی و کوتاه مدت این مراقبت ها قدم های موثری در جهت بهبودی و کاهش خطر بردارید.

تورم و التهاب بعد از عمل بینی

از مهم ترین عارضه های طبیعی که بعد از جراحی بینی بدون استثنا برای افراد رخ خواهد داد است که تورم و التهاب برای بینی ایجاد می شود.

اما در این بین نکته ای که وجود دارد این است که تورم و التهاب برای افرادی که بینی گوشتی دارند بیشتر است و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود پیدا کند.

اما دوام تورم بعد از جراحی بینی ارتباطی با روش جراحی بینی و میزان تخصص جراح بینی ندارد. این عارضه کاملا با ساختار بینی شما در ارتباط است. البته بهترین جراح بینی تلاش می کند که برش ها ظریف تر باشد تا قدری از ورم ها بعد از جراحی بینی کاسته شود.

در حالت کلی مدت زمان ماندگاری تورم بعد از جراحی بینی محدود و موقتی است. بنابراین توصیه ما این است که حساسیت های خود را در این زمینه کاهش دهید تا روند بهبودی با  فشار روانی کمتری سپری شود. با مدنظر قرار دادن این مساله که تورم و التهاب بینی برای همه افراد وجود دارد می توانید از بار روانی این مساله بکاهید.

آیا جراحی بینی عارضه های خطرناکی در پی دارد؟

افرادی که این سوال را می پرسند باید بدین نکته توجه داشته باشند که جراحی زیبایی بینی در تمام سال هایی که برای افراد مختلف و در طیف سنی گوناگون و نیز افراد متعلق به طبقات اجتماعی مختلف انجام شده است و هیچ گونه آسیبی به افراد وارد نشده است.

بنابراین می توانید بدون نگرانی و دغدغه برای جراحی بینی اقدام کنید و از بهترین متخصصین و جراحان این حوزه کمک بگیرید.

تزریق کورتون به بینی 

برخی از افراد بعد از جراحی بینی از فرم بینی خود رضایت کامل را ندارند و بیشتر علت آن تورمی است که بعد از عمل بینی ایجاد می شود که این مشکل بیشتر در بینی های گوشتی مشاهده می شود، به گونه ای که این تورم باعث شده است که نتیجه به خوبی قابل مشاهده نباشد یکی از بهترین کارهایی که می توانیم برای از بین بردن این تورم انجام دهیم تزریق کورتون به بینی است با توجه به میزان تورم تعداد دفعات تزریق متفاوت است، باور اشتباهی که بین عموم مردم وجود دارد این است که حتما باید بعد از جراحی بینی تزریق کورتون را انجام دهند در صورتی که تورمی که بعد از جراحی بینی بوجود می آید کاملا طبیعی است و با گذشت زمان از بین می رود در واقع جراح بینی این تصمیم را می گیرد که بینی نیاز به تزریق کورتون دارد یا خیر .

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

نتیجه گیری

در طول مقاله تمامی تلاش مان معطوف بر این نکته بود که بتوانیم بهترین و جزئی ترین اطلاعاتی که در حوزه جراحی زیبایی بینی وجود دارد را در اختیار شما قرار دهیم. آگاهی از این موضوعات موجب می شود ک بتوانید با نگاهی دقیق تر در این مسیر گام بردارید  و بهترین نتیجه را برای خود رقم بزنید.

البته مهم ترین گام این است که در هنگام گزینش جراح بینی تلاش کنید که بهترین جراحی زیبایی بینی را برای خود برگزینید. بهترین جراحی بینی می تواند با اتکا بر تجربه و مهارتی که در حوزه جراحی بینی دارد بهترین برنامه جراحی بینی را برای شما طراحی کند. بنابراین مهم ترین عامل موفقیت نتیجه جراحی بینی، میزان توانمندی جراح بینی است. برای مشاوره آنلاین با دکتر حمیدرضا فتحی بهترین جراح پلاستیک تهران از طریق سامانه ماوراطب می توانید اقدام کنید.

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی

تورم بینی بعد از جراحی یکی از عارضه های جانبی و موقتی این جراحی می باشد که طبیعی بوده و بعد از مدتی برطرف می شود اما با اینحال موجب نگرانی...

آندوسکوپی بینی + مزایا

آندوسکوپی بینی + مزایا

آندوسکوپی بینی روشی است که به بررسی حفره‌ی بینی و منافذ سینوس می‌پردازد. آندوسکوپ یک لوله‌ی بلند، نازک و منعطف می‌باشد که متصل به دوربین و...

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی

مشکل تنفسی بعد از جراحی بینی یکی از عارضه هایی است که امکان دارد فرد بعد از جراحی با آن مواجه شود، باید به این نکته اشاره کرد که این موضوع...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. آوا بلهری

  با سلام و عرض ادب
  من میخواستم سوالی بپرسم که آیا امکان مشاوره انلاین با دکتر فتحی هست ‌‌ممکن هست من بتونم وقتی رو اواخر فروردین ماه از جناب دکتر برای جراحی بینی بگیرم من ایران زندگی نمیکنم ممنون میشم پاسخ بدیم

  پاسخ
  • دکتر حمیدرضا فتحی

   سلام وقتتون بخیر تو دایرکت اینستاگرام پیام بدین

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *