دکتر حمیدرضا فتحی / تناسب اندام با پیکرتراشی / سوالات متداول جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

سوالات متداول جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی نوعی از جراحی زیبایی است که برای برطرف کردن مشکلات ظاهری شکم طراحی شده است. در این جراحی مشکلاتی نظیر بزرگ بودن شکم، پوست‌ آویزان و سستی عضلات ناحیه شکم برطرف می‌شود. گاهی اوقات بزرگی شکم به دلیل انباشت رسوبات چربی است که در چنین مواردی همزمان با جراحی زیبایی شکم عمل لیپوساکشن نیز برای بیمار انجام می‌شود.

در این مقاله قصد داریم عمده سوالاتی که به صورت پرتکرار در زمینه ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم مطرح می شود را گردآوری کرده و پاسخ هایی مبسوط به آن ها دهیم.

اگر جزءآن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی از سایز و فرم کلی شکم خود راضی نیستید و تصمیم دارید با عمل جراحی به زیبایی و  تناسب آن بیفزایید با ما همراه باشید.

آیا جراحی ابدومینوپلاستی روشی برای کاهش وزن و لاغری به حساب می‌آید

خیر! به هیچ عنوان نباید به آبدومینوپلاستی به عنوان یکی از راه‌های لاغری نگاه کرد. اما برای افرادی که دچار چاقی موضعی در ناحیه شکم و پهلو هستند، این جراحی منجر به لاغری و کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام می‌شود.

آیا جراحی تامی تاک همان جراحی ابدومینوپلاستی است؟

بلی در واقع این دو جراحی روند مشابهی را طی می کنند و دو نام برای یک فرایند واحد در جهت برداشت پوست و چربی اضافی در ناحیه شکم محسوب می شوند.

بنابراین تصور نکنید که جراحی تامی تاک و جراحی ابدومینوپلاستی دو نوع جراحی متفاوت، با اهداف و فرایند عمل مختلف می باشند که هیچ نقطه اشتراکی بین آنها موجود نیست.

آیا بعد از جراحی زیبایی شکم امکان بارداری وجود دارد؟

آبدومینوپلاستی به هیچ وجه مانع بارداری نمی‌شود. اما همیشه به مراجعه کنندگان توصیه می‌کنیم که بعد از بارداری و زمانی که تصمیم به بارداری مجدد ندارند این عمل را انجام بدهند. چون بارداری منجر به شل شدن عضلات و پوست شکم، تجمع چربی و در نهایت افتادگی مجدد شکم خواهد شد.

آیا می‌توان همزمان با زایمان سزارین یا کمی بعد از آن آبدومینوپلاستی انجام داد

امکان جراحی آبدومینوپلاستی به هیچ وجه همزمان با سزارین وجود ندارد. باید دست کم 6 ماه از زایمان سزارین گذشته باشد تا بیمار بتواند آبدومینوپلاستی انجام دهد.

بهترین کاندیداها برای جراحی ابدومینوپلاستی چه کسانی هستند؟

این پرسش در واقع شکل دیگری از این پرسش است که گاهاً از مراجعین می شنویم: آیا من گزینه مناسبی برای جراحی ابدومینوپلاستی هستم؟

برای پاسخ گویی به این پرسش باید بگوییم در صورتی که شرایط زیر را دارید شما هم جزء بهترین گزینه ها برای انجام جراحی و مشاهده نتایج جراحی ابدومینوپلاستی و نیز بهره مندی از مزایای این جراحی موفق می باشید.

 • اگر شکمی بزرگ دارید و سایز آن موجب شده است که تناسب اندام تان از بین برود
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا نیستید و می توانید به راحتی یک روند جراحی را پشت سر بگذارید
 • اگر سیگار مصرف نمی کنید
 • اگر الکل استفاده نمی کنید
 • اگر ممنوعیت های خاصی در زمینه پزشکی ندارید
 • اگر سایز کلی بدن تان بیش از حد طبیعی بزرگ نیست و چربی های انباشت شده در ناحیه شکم تان محدود است؛ زیرا که جراحی ابدومینوپلاستی بهترین گزینه برای کسانی است که می خواهند به حذف جربی های محدود ناحیه شکمی شان بپردازند.
 • اگر باردار نیستید

آیا جای جراحی شکم قابل رویت و چشمگیر است یا خیر

خط این عمل به مرور کمرنگ می‌شود؛ اما باقی می‌ماند. باید این نکته را بدانید که جراحی شکم معمولا زیر ناف و در پایین‌ترین قسمت شکم انجام می‌شود. بنابراین هنگام پوشیدن هر نوع لباس و حتی مایو دیده نمی‌شود.

جراحی ابدومینوپلاستی کامل و جزئی چه تفاوتی با هم دارند

روش عمل در هر دو مورد یکسان است. عضلات شکم در هر دو نوع جراحی سفت و پوست اضافه برداشته می‌شود. با این تفاوت که آبدومینوپلاستی کلی در قسمت بالا و پایین شکم انجام می‌شود؛ اما آبدومینوپلاستی جزئی فقط در قسمت زیر ناف انجام می‌شود. انتخاب این دو روش به وضعیت و آناتومی بیمار بستگی دارد.

قبل از جراحی زیبایی شکم چه کارهایی انجام دهم؟

به طور کلی برای پاسخ گویی به این پرسش باید به مراقبت ها و آمادگی های قبل از جراحی ابدومینوپلاستی بپردازیم. مهم ترین آن ها:

 • باید آزمایشاتی را انجام دهید و نتایج حاصله از این آزمایشات را به پزشک تان ارائه کنید. این اقدام باعث می شود که تمامی مشکلات احتمالی شما مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد تا بهترین تصمیمات و برنامه ریزی ها برای شما انجام گردد.
 • به مدت دو هفته پیش از انجام جراحی استفاده از انواع دارو های ضد انعقاد خون را متوقف کنید. از جمله این دارو ها، آسپرین، هپارین و وارفارین و مسکن هایی همچون ایبو پروفن هستند.
 • به مدت چند هفته توصیه می شود که استفاده از دخانیات و سیگار را کنار بگذارید.
 • به مدت چند هفته بهتر است که از مصرف الکل پرهیز کنید.
 • در روز جراحی در موعد مقرر در مرکز درمانی حضور داشته باشید تا روند پذیرش و آماده سازی شما توسط پرسنل مرکز با دقت و با حوصله انجام شود.
 • به مدت 8 الی 12 ساعت قبل از جراحی مصرف هر گونه خوراکی و آشامیدنی ممنوعیت دارد. به همین دلیل ناشتا به مرکز درمانی مراجعه کنید.

زمان جراحی چقد طول می‌کشد و در این مدت بیمار بیهوش است یا نه

جراحی زیبایی شکم اغلب از 2 تا 5 ساعت با توجه به شرایط جسمانی بیمار، میزان رسوبات چربی، شل شدگی عضلات و پوست طول می‌کشد. در طول زمان جراحی بیمار در وضعیت بیهوشی عمومی قرار دارد. امکان انجام این عمل به صورت بی‌حسی موضعی وجود ندارد. چون جراحی شکم یکی از روش‌های جراحی تهاجمی محسوب می‌شود.

دوره نقاهت این جراحی چقدر طول می‌کشد

مراقبت و عوارض احتمالی بعد از جراحی، یکی از مواردی است که بیمار باید آمادگی کامل برای مواجهه با آن را داشته باشد. لوله‌های تخلیه باید تا یک هفته بعد از عمل باقی بمانند. اغلب کبودی و تورم تا چند هفته بعد از جراحی وجود دارد. معمولا 2 تا 3 هفته بعد از جراحی، بیمار می‌تواند به انجام کارهای سبک بپردازد. در اکثر موارد بیمار چند روز بعد از جراحی می‌تواند راه برود در این مدت توصیه می‌کنیم که آرام آرام قدم بزنند. اما تا بهبودی کامل اغلب 8 هفته زمان لازم است که در این مدت نباید اشیاء سنگین را بلند یا جابه‌جا کنند.

در شرایط عادی و به طوری طبیعی افراد مدت زمانی نزدیک به دو الی سه هفته را در دوره نقاهت به سر می برند. هرچقدر که مراقبت های بعد از این جراحی با دقت انجام شود روند بهبودی و بازگشت افراد به روند زندگی عادی سرعت بیشتری خواهد داشت.

بنابراین اگر نگران دوره نقاعت بعد از جراحی هستید توصیه ما این است که تمامی نکات ارائه شده از سوی بهترین جراح زیبایی شکم را با دقت انجام دهید.

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چه کارهایی انجام دهم؟

مهم ترین مراقبت هایی که از سوی متخصصین به افراد متقاضی جراحی ابدومینوپلاستی ارائه می شود موارد زیر هستند:

 • پرهیز های دارویی در خصوص دارو های ضد انعقاد خون همچنان باید ادامه دار باشد تا روند بهبودی به اتمام برسد. به طور طیبیعی دو هفته نیاز است که این دسته از داروها کنار گذاشته شود و مصرف هر دارویی با مشورت و نظر پزشک استفاده شود.
 • استراحت کردن و پرهیز از انجام فعالیت های سنگین از طبیعی ترین اقداماتی است که منجر به افزایش سرعت بهبودی خواهد شد.
 • پرهیز از فعالیت های سنگین و پرفشار ورزشی از جمله نکاتی است که به ورزشکاران حرفه ای و یا کسانی که به طور مرتب ورزش می کنند گوشزد می شود.
 • استفاده از دارو های مسکن برای کاهش دردهای خفیفی که در بخش های مختلف شکمی با آنها مواجه هستید جزئی از مراقبت های ضروری است. البته از همان دارو های مسکنی استفاده کنید که پزشک تان تجویز کرده است.
 • گن های طبی باید تهیه کنید زیرا که استفاده از آنها موجب می شود نتیجه جراحی بعد از اتمام روند بهبودی به مطلوب شما نزدیک تر باشد و حس بهتری داشته باشید.
 • مراقبت های تغذیه ای نیز از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی است. سعی کنید که از غذاهای فیر دار استفاده کنید. زیرا که احتمال بروز یبوست را برای شما کاهش می دهند. یبوست از جمله مواردی است که سبب می شود فشار های وارده به شکم افزایش پیدا کند و محل جراحی و بخیه ها دچار کشیدگی و فشار و درد شود. بنابراین با غذاهایی آبکی و فیبر دار این مشکل برای شما منتفی خواهد شد.

نتایج جراحی شکم تا چه مدت ماندگار است

همه چیز بستگی به سبک زندگی فرد دارد. چنانچه بعد از انجام عمل فرد تمرینات ورزشی مناسب انجام دهد و از یک رژیم غذایی سالم و جامع پیروی کند نتایج عمل به مدت طولانی و گاهی برای همیشه ماندگار است. اما اگر بیمار یک زندگی بی‌تحرک با رژیم غذایی ناسالم داشته باشد، طبیعی است که نتیجه جراحی برای بلند مدت ماندگار نخواهد بود.

در این مقاله تلاش مان بر این بود که بتوانیم بسیاری از مهم ترین پرسش های شما را در زمینه ابدومینوپلاستی پاسخ گوییم. البته در صورتی که همچنان در این زمینه پرسش هایی برای شما مطرح است این امکان برایتان وجود دارد که از طریق کانال ارتباطی ما با خودتان یعنی بخش کامنت ها با ما مرتبط شوید و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید. این یقین را به شما خواهیم داد که در اسرع وقت تمامی پرسش های طرح شده در این بخش پاسخ داده خواهد شد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
لیپوساکشن

لیپوساکشن

لیپوساکشن، روش جراحی است که چربی ها با استفاده از تکنیک ساکشن از قسمت های مختلف بدن از جمله شکم، ران ها، بازوها و گردن برداشته می شوند....

تخلیه چربی پشت کمر

تخلیه چربی پشت کمر

عمل لیپوماتیک در طول سال های اخیر از جمله جراحی های زیبایی است که با هدف کاهش چربی های نقاط مختلف بدن از جمله پشت کمر انجام می شود.در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *