گیف مشاوره دکتر فتحی
دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی سینه / انواع مدل فرم پروتز سینه
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع مدل فرم پروتز سینه

3.4/5

در این مطلب از وب سایت دکتر فتحی فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی با ما همراه باشید تا با معیار انتخاب فرم پروتز سینه در جراحی سینه آشنا شوید.پروتز های سینه انواع مختلفی دارند که بر اساس معیار های مختلفی دسته بندی می شوند. از جمله مهم ترین این دسته بندی ها:

  • دسته بندی بر اساس فرم و شکل کلی پروتز های سینه
  • دسته بندی براساس سایز کلی پروتز های سینه
  • دسته بندی براساس جنس سازنده پروتز های سینه

انواع فرم و شکل کلی پروتز های سینه

پروتز های سینه به دو شکل کلی تولید شده و در بازارهای جهانی توزیع شده اند.

  • پروتز های اشکی یا گلابی مانند
  • پروتز های گرد و دایره ای

پروتز های اشکی حال افتاده دارند و زمانی که زیر بافت سینه قرار می گیرند حالت افتادگی زیبایی به سینه ها می بخشند. این نوع پروتز ها متقاضیان مخصوص به خود را دارد و برای زنانی که سینه های گرد و دایره ای برایشان خوشایند نیست بسیار گزینه مناسبی است.

پروتز های گرد و دایره ای: این نوع پروتز ها سینه ها را کاملاً به شکل دایره ای فرم دهی می کنند و بعد از جایگذاری زیر بافت سینه هیچ نوع افتادگی و شل شدگی در ظاهر آن مشاهده نمی شود. امروزه عمل جراحی جوانسازی صورت و بدن مثل لیفت صورت، پروتز سینه، ابدومینوپلاستی و یا عمل جراحی شکاف لب و کام و … محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. بنابراین انتخاب بهترین جراح پلاستیک در نتیجه عمل بسیار تاثیرگذار است.

اندازه و شکل پروتز سینه معمولا بر اساس علاقه و درخواست بیمار و البته بنا بر تشخیص و صلاحدید پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی مبنی بر پهنای سینه و فرم طبیعی پستان های بیمار انتخاب می‌شود.

دلایل انتخاب پروتز سینه گرد یا قطره اشکی

دو نوع پروتز سینه مورد استفاده در جراحی سینه عبارت‌اند از پروتز گرد و پروتز آناتومیکال یا پروتز سینه اشکی. باید توجه داشت که یک پستان زیبای طبیعی هرگز به شکل نیم دایره یا نیم کروی نیست. چنان چه یک پستان زیبای طبیعی را از لحاظ شکل آنالیز کنیم متوجه خواهیم شد که در نیمه فوقانی پستان یک سطح شیب‌دار ملایم و در نیمه تحتانی نوعی برجستگی منحنی مانند دارد، و در مجموع نوک و هاله پستان در محل حداکثر برجستگی پستان قرار گرفته اند. پزشک با مشاهده فرم طبیهی پستان ها پروتز مناسب را انتخاب می‌کند. اما گاهی بیماران اصرار دارند که از پروتز گرد استفاده شود که برایشان مناسب نیست و برعکس! در نتیجه برای انتخاب پروتز مناسب باید به پزشک ماهر و متخصص مراجعه کنید تا در نتیجه جراحی شاهد پستان هایی با فرم طبیعی باشید.

انواع مدل پروتز سینه

تفاوت اندازه و حجم ‌دهی پروتز سینه گرد و آناتومیکال

برای تصور یک فرم پروتز سینه گرد لازم است بدانید که یک پروتز گرد حداکثر برجستگی را در مرکز دارد و حجم از مرکز به اطراف به صورت مساوی و یکنواخت پخش می شود. یعنی یک پروتز گرد نیمه فوقانی و تحتانی پستان را به یک نسبت بزرگ می کند. در حالی که یک پروتز آناتومیکال به علت فرم قطره اشکی که دارد در قسمت فوقانی به صورت سطح شیب‌دار دیده می‌شود و عمده حجم و برجستگی را در نیمه تحتانی پستان یعنی زیر هاله پستان دارد. بنابراین با در نظر گرفتن پهنای مشابه سینه، پروتز گرد بالای پستان را بیشتر از فرم پروتز سینه قطره اشکی پر می کند. پروتز گرد کمی با شکل طبیعی پستان فاصله دارد چون در قسمت فوقانی برجستگی بیشتری را نمایش می‌دهد. یکی از موارد استفاده بسیار مفید پروتزهای آناتومیک یا قطره اشکی در افرادی است که پهنای پستان کمی اما تمایل به افزایش قابل ملاحظه پستان خود دارند.

انواع پروتز ها از لحاظ جنس سازنده آنها

پروتز ها جنس های مختلفی دارند: سالین یا آب و نمکی و پروتز سلیکونی دو نوع از پروتز ها هستند که این روز ها پزشکان جراح به مراجعین متقاضی جراحی پروتز سینه پیشنهاد می کنند.

پروتز های سیلیکونی تماماً از جنسی سیلیکون هستند و نواحی داخلی آن نیز از ژل پر شده اند. در صورتی که این ژل ها از داخل آن تخلیه شوند تشخیص آن دشوار است. به همین دلیل زنانی که از این نوع پروتز استفاده کرده اند توصیه می شود که در فواصل زمانی کوتاهی به بهترین متخصصین و جراح پروتز سینه خودشان مراجعه کنند تا ارزیابی های لازم روی آنها انجام شود.

پروتز های آب و نمکی یا سالین به پروتز هایی گفته می شود که محلول سالین ( آب و نمک ) در محفظه ای از سیلیکون قرار می گیرد.

هر دو نوع از این پروتز ها مزایا و ویژگی های خود را دارند و هر دو آنها بالاترین سازگاری را با بدن افراد دارند.

به طور کلی خطراتی از جمله ترکیدگی و یا پاره شدن پروتز ها برای هر دو نوع پروتز وجود دارد و نمی توان گفت که یکی از آنها بر دیگری ارجحیت کیفی دارد ( اما احتمال بروز این مشکل خیلی خیلی کم است و نزدیک به صفر است ). هر دو پروتز کیفیت های لازم را دارند و در صورتی که توسط بهترین جراح پروتز سینه انجام شوند می توان سالیان طولانی از مزایای آن بهره مند شد.

انواع پروتز های سینه به لحاظ سایز

پروتز هایی که تولید می شوند در چند سایز تولید می شوند و زنان بر حسب خواسته ها و انتظارات خود سایز آن را انتخاب می کنند.

پروتز ها در سایز های خیلی بزرگ، بزرگ و کوچک تولید می شوند.

همانطور که گفته شد سلیقه و خواست خود مراجعه کننده نقش تعیین کننده در انتخاب آن ها دارد، اما در این مسیر پزشکان متخصص تلاش می کنند براساس تخصص و بررسی هایی که در ناحیه بدن زنان داشته اند بهترین گزینه را پیشنهاد دهند.

به همین دلیل توصیه می کنیم که در هنگام انتخاب بهترین نوع پروتز از جراح خودتان راهنمایی دریافت کنید تا بهترین انتخاب انجام شود و زیبایی سینه هایتان تضمین شود.

برای مشاهده نمونه جراحی های انجام شده توسط ادکتر حمید رضا فتحی فوق تخصص جراحی پلاستیک در زمینه جراحی زیبایی سینه و ماموپلاستی، جراحی بینی، لیپوماتیک و لیپوساکشن، جراحی زیبایی گوش، جراحی زیبایی پلک، تزریق بوتاکس و تزریق ژل به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی

مقالات مرتبط
بهترین جراح پروتز سینه در تهران

بهترین جراح پروتز سینه در تهران

بهترین جراح پروتز سینه در تهران با انجام عمل جراحی پروتز سینه می‌تواند برای داشتن سینه‌های با ظاهر مناسب به شما کمک کند. بسیاری از خانم‌ها...

بهترین جراح لیفت سینه در تهران

بهترین جراح لیفت سینه در تهران

انتخاب بهترین جراح لیفت سینه در تهران به عوامل متعددی از جمله تجربه و تخصص جراح، نظرات و توصیه‌های بیماران قبلی، موفقیت‌های قبلی و همچنین...

ترکیدن پروتز سینه و خطراتش

ترکیدن پروتز سینه و خطراتش

ترکیدن پروتز سینه همواره یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های افرادی است که عمل پروتز سینه انجام داده‌اند. معمولا پارگی یا نشت پروتز سینه نه تنها...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *