دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی سینه / بالا کشیدن سینه با جراحی لیفت سینه
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بالا کشیدن سینه با جراحی لیفت سینه

بهبود فرم سینه، یکی از شایع ترین دلایل خانم ها برای انجام جراحی های زیبایی سینه می باشد. بسیاری از خانم ها از افتادگی و کاهش حجم سینه های خود شکایت می کنند و خواهان بهبود زیبایی ظاهری سینه های خود هستند، بی آن که تغییری در اندازه سینه ها ایجاد شود.
عوامل متعددی بر روی تغییر حجم سینه ها تاثیر می گذارند، از جمله: بارداری و شیردهی، تماس با نور خورشید، عوامل ژنتیکی. به مرور زمان و با بالا رفتن سن، پوست خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد، حالت شل و افتاده ای به خود می گیرد و فرم سینه نیز تغییر می کند.
بسیاری از خانم ها از پوست شل و افتاده سینه و هم چنین افتادگی نوک سینه به سمت پایین شکایت می کنند.

جراحی لیفت سینه چیست؟

جراحی لیفت سینه که با عنوان ماستوپکسی نیز شناخته می شود، روش جراحی است که با هدف لیفت و تغییر فرم سینه ها انجام می شود. هدف از لیفت سینه، کشیده شدن پوست سینه، تغییر فرم بافت سینه و کشیده شدن نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ دور آن به سمت بالا می باشد.
در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی کامل این روش جراحی بپردازیم.

جراحی زیبایی سینه دکتر حمید رضا فتحی

چه افرادی می توانند از مزایای جراحی لیفت سینه بهره مند شوند؟

بهترین گزینه های جراحی لیفت سینه، افرادی هستند که از لحاظ بدنی در سلامت کامل هستند و انتظارات منطقی از نتیجه جراحی دارند.
از بیماران خواسته می شود حداقل به مدت شش هفته قبل و بعد از جراحی، استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارند، چرا که نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را مختل می سازد.
خانم ها بعد از بارداری و یا شیردهی، گزینه مناسبی برای انجام جراحی لیفت سینه هستند، چرا که پوست دچار کشیدگی شده و از حجم سینه ها نیز کاسته شده است.
خانم هایی که کاهش وزن شدید داشته اند و از حجم سینه های شان کاسته شده است نیز می توانند از مزایای جراحی لیفت سینه بهره مند شوند.

آیا نیازی به لیفت سینه با پروتز می باشد؟

اغلب خانم هایی که به دنبال جراحی لیفت سینه هستند، سینه های کوچک و بافت چربی کمی را در سینه های خود دارند. این افراد می توانند علاوه بر لیفت سینه از پروتز نیز استفاده کنند. در بسیاری از موارد، لیفت سینه به همراه پروتز می تواند نتایج ماندگارتری را به همراه داشته باشد.

مشاوره و اقدامات قبل از لیفت سینه

در طول جلسات مشاوره، در خصوص اهداف و خواسته های بیمار صحبت می شود. پزشک به بررسی سوابق پزشکی و جراحی های انجام شده، مصرف دارو، سابقه حساسیت و یا استعمال دخانیات می پردازد.
آخرین زمان انجام ماموگرافی بررسی می شود و اگر فردی در اعضای خانواده شما، سابقه بیماری و یا مشکلی را دارد، حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
در طول معاینه سینه ها، به موارد زیر باید اهمیت داده شود:
– اندازه و فرم سینه ها
– کیفیت پوست و وجود استرچ مارک ها (ترک های پوستی)
– میزان و کیفیت بافت چربی
– قرینگی سینه ها
– اندازه، فرم و محل قرارگیری نوک سینه و هاله قهوه ای رنگ اطراف آن
– تناسب قسمت فوقانی و تحتانی بدن
– قد، وزن و اندازه کاپ سینه
– وجود هر گونه کیست و یا توده

بیهوشی در جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه که در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیمار بعد از پایان جراحی به اتاق ریکاوری فرستاده می شود تا علائم حیاتی بدن بررسی شود.

لیفت سینه چگونه انجام می شود؟

در جراحی لیفت سینه از تکنیک های مختلفی استفاده می شود تا بافت سینه در ناحیه ای بالاتر قرار بگیرد. در خانم هایی که میزان افتادگی سینه ها زیاد است و نوک سینه پایین است، لیفت سینه کامل نیاز خواهد بود.

تکنیک های لیفت سینه عبارتند از

لیفت سینه کرسنت

در مواردی که نیاز است هاله قهوه ای رنگ دور نوک سینه، مقدار کمی به سمت بالا کشیده شود، لیفت سینه کرسنت در نظر گرفته می شود. این روش، شامل برداشت بخش هلالی شکلی از پوست بالای هاله قهوه ای رنگ و کشیده شدن این ناحیه به سمت بالا می باشد. این لیفت برای اصلاح افتادگی خفیف سینه‌ها مورد استفاده قرار می گیرد .

لیفت سینه پری آرئولار (لیفت دور هاله سینه و یا لیفت دوناتی) 

در این روش علاوه بر کشیده شدن پوست افتاده، از اندازه هاله قهوه ای رنگ نیز کاسته خواهد شد. در این روش، برش دایره ای شکلی اطراف هاله قهوه ای رنگ زده می شود و پوست برداشته خواهد شد.

لیفت سینه با برش عمودی (لیفت عمودی یا آب نبات چوبی)

این روش مناسب خانم هایی است که میزان افتادگی و پوست اضافی سینه های شان زیاد است. برش در تمام دور هاله قهوه ای رنگ و سپس به سمت پایین و تا چین های طبیعی زیر سینه زده می شود.

لیفت سینه کامل (لنگری)

این تکنیک زمانی استفاده می شود که امکان برداشت پوست اضافی و تغییر پوزیشن نوک سینه با روش های قبلی موثر نباشد. برش اطراف هاله قهوه ای رنگ، به صورت عمودی، تا بالای هاله قهوه ای رنگ وهم چنین در چین های طبیعی سینه ها زده می شود. با این که این روش با ایجاد برش های بزرگی همراه است، اما به گونه ای زده می شوند که به خوبی پنهان شوند.

اقدامات و مراقبت های بعد از لیفت سینه

بعد از جراحی، گن مخصوصی به بیمار داده می شود که باید تا چند هفته استفاده شود.
نکات مربوط به مراقبت از پانسمان، مصرف داروها، زمان مناسب استحمام و شروع فعالیت های بدنی در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت.
بعد از جراحی، سینه ها متورم هستند و بیمار احساس درد دارد که با مصرف مسکن های تجویز شده از سوی پزشک کنترل خواهد شد. احساس درد و ناراحتی معمولا سه تا پنج روز بعد از جراحی برطرف می شود.
بیمار به مرور می تواند میزان فعالیت های بدنی خود را افزایش دهد.

دوره نقاهت جراحی لیفت سینه

طول دوره نقاهت جراحی سینه  در هر بیمار متفاوت است و روند بهبودی به تدریج حاصل خواهد شد. لیفت سینه کامل همراه با پروتز معمولا دوره نقاهت هشت تا دوزاده روز را به همراه دارد.
بسیاری از بیماران، سه تا پنج روز بعد از جراحی، می توانند به محل کار خود برگردند.
از انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش باید به مدت چند هفته خودداری شود. اما انجام فعالیت های سبک دو هفته بعد از جراحی بلامانع است. بیمار چهار هفته بعد از جراحی و با مشورت پزشک می تواند فعالیت های سنگین تری داشته باشد.

نتایج جراحی لیفت سینه

معمولا شش تا هجده ماه طول می کشد تا روند ترمیم طی شود. به مرور از میزان ورم سینه کاسته می شود، اسکارها محو می شوند و نتایج نهایی جراحی مشخص می گردد.
Source: https://www.richmondplasticsurgery.com/breast/lift/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]
دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *