دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی زیبایی صورت / لیفت پیشانی و انواع روش های جراحی + عوارض احتمالی
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

لیفت پیشانی و انواع روش های جراحی + عوارض احتمالی

لیفت پیشانی  روشی است که ظاهر جوان و شاداب تر را به ناحیه بالای چشم ها باز می گرداند. این روش افتادگی ابروها را اصلاح کرده و خطوط افقی و شیارهایی را که می تواند باعث ظاهرعصبانی، ناراحت یا خسته فرد شود، بهبود می بخشد. در لیفت پیشانی، ماهیچه ها و بافت هایی که باعث ایجاد شیار یا افتادگی می شوند، برداشته می شوند یا تغییر می کنند تا پیشانی صاف شود، ابروها بالا بیایند و خطوط اخم به حداقل برسد.

جراح شما ممکن است از روش جراحی معمولی استفاده کند، که در آن برش دقیقاً پشت خط مو پنهان شده است، یا ممکن است از آندوسکوپ استفاده کند که یک ابزار مشاهده است و اجازه می دهد این عمل با حداقل برش انجام شود. هر دو تکنیک نتایج مشابهی دارند؛ پوست صاف پیشانی و ظاهر جوان تر.

بهترین کاندیداها برای لیفت پیشانی

لیفت پیشانی بیشتر در محدوده سنی میان سالی انجام می شود تا آثار قابل مشاهده پیری را به حداقل برساند. با این حال، همچنین می تواند به افراد در هر سنی که به دلیل استرس یا فعالیت عضلانی دچار شیار یا خط اخم شده اند، کمک کند. افرادی که شرایط ارثی دارند مانند ابروهای پایین، سنگین یا خطوط شیار دار بالای بینی، می توانند با این روش به ظاهری شاداب تر دست یابند.

لیفت پیشانی اغلب همراه با لیفت صورت انجام می شود تا ظاهر کلی صاف تری به چهره داده شود. جراحی پلک (بلفاروپلاستی) نیز ممکن است همزمان با لیفت پیشانی انجام شود، به خصوص اگر بیمار دچار برجستگی چشمگیر چشم در پلک بالا باشد. گاهی اوقات، بیمارانی که معتقدند به جراحی پلک بالا نیاز دارند، متوجه می شوند که لیفت پیشانی اهداف جراحی آنها را بهتر برآورده می کند.

بیمارانی که طاس هستند، خط موهایشان عقب می افتد یا قبلاً جراحی پلک بالا را انجام داده اند، ممکن است هنوز کاندیدای خوبی برای لیفت پیشانی باشند. جراح به سادگی محل برش را تغییر می دهد یا عمل محافظه کارانه تری انجام می دهد

برای درک بهتر اینکه چگونه لیفت پیشانی ممکن است ظاهر شما را تغییر دهد و بعد از جراحی چه شکلی می شوید، به آینه نگاه کنید و کف دستان خود را در لبه های بیرونی چشم ها، بالای ابروها قرار دهید و پوست را به آرامی به سمت بالا بکشید تا ابرو و ناحیه پیشانی بالا بیاید. این چیزی است که لیفت پیشانی برای شما انجام می دهد.

 

مشاوره قبل از جراحی لیفت پیشانی

اگر تصمیم دارید با یک جراح پلاستیک مشورت کنید، او ابتدا صورت شما، از جمله پوست و استخوان زیرین را ارزیابی می کند.

در طول مشاوره شما، جراح اهداف شما را در مورد جراحی مورد بحث قرار می دهد و از شما در مورد برخی از شرایط پزشکی که می تواند در طول یا بعد از عمل مشکلاتی ایجاد کند، مانند فشار خون بالا کنترل نشده، مشکلات انعقاد خون یا تمایل به ایجاد اسکارهای بزرگ بپرسد. اگر قبلاً جراحی صورت کرده اید، اگر سیگار می کشید، یا هرگونه دارو، از جمله آسپرین یا سایر داروهای موثر بر لخته شدن را مصرف می کنید ، حتماً به جراح اطلاع دهید.

اگر تصمیم به انجام لیفت پیشانی دارید، جراح شما تکنیک جراحی، نوع بیهوشی توصیه شده، نوع مکانی که در آن جراحی انجام می شود و خطرات و هزینه های مربوطه را توضیح می دهد. از پرسیدن سوالات خود از پزشک دریغ نکنید، به ویژه در مورد انتظارات و نگرانی های خود در مورد نتایج جراحی.

آماده شدن برای جراحی

جراح شما دستورالعمل های خاصی را برای آماده شدن برای این عمل به شما می دهد، از جمله دستورالعمل هایی در مورد خوردن و آشامیدن، ترک سیگار، و مصرف و اجتناب از برخی ویتامین ها و داروها. رعایت دقیق این دستورالعمل ها به جراحی شما کمک می کند و بهبودی شما بهتر پیش می رود.

اگر موهای شما بسیار کوتاه است، ممکن است بخواهید قبل از عمل اجازه دهید موها رشد کنند، به طوری که به اندازه کافی طولانی باشد تا زخم ها را در زمان بهبودی پنهان کنید.

این که لیفت پیشانی شما در یک مرکز سرپایی یا در بیمارستان انجام می شود، باید در نظر داشته باشید که شخصی شما را بعد از جراحی به خانه برساند و برای یک یا دو روز به شما کمک کند.

بیهوشی مورد استفاده در این روش

بیشتر لیفت پیشانی تحت بی حسی موضعی انجام می شود، همراه با یک داروی آرام بخش باعث خواب آلودگی شما می شود. شما بیدار خواهید بود اما آرام هستید، و اگرچه ممکن است احساس کشش و ناراحتی خفیف داشته باشید، اما پیشانی شما نسبت به درد حساس نخواهد بود.

برخی از جراحان ترجیح می دهند از بیهوشی عمومی استفاده کنند، در این صورت شما در طول کل عمل می خوابید.

روش های جراحی

جراح شما به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که کدام روش جراحی به بهترین وجه به اهداف زیبایی شما می رسد: روش باز کلاسیک یا لیفت پیشانی آندوسکوپی. مطمئن شوید که تکنیکی را که جراح شما توصیه می کند، درک کرده اید و چرا احساس می کند که این روش برای شما بهترین است.

لیفت پیشانی کلاسیک

قبل از شروع عمل، موهای شما با نوارهای لاستیکی در دو طرف خط برش بسته می شوند. سر شما تراشیده نمی شود، اما موهایی که مستقیماً در جلوی خط برش رشد می کنند باید کوتاه شوند.

برای اکثر بیماران از یک برش تاجی استفاده می شود. از الگویی شبیه به هدفون پیروی می کند، که از سطح گوش شروع می شود و از بالای پیشانی شروع می شود و از طرف دیگر سر پایین می رود. این برش معمولاً به خوبی در پشت خط مو ایجاد می شود تا زخم قابل مشاهده نباشد.

اگر خط موهای شما زیاد است یا در حال عقب نشینی است، ممکن است برش را دقیقاً در خط مو قرار دهید تا از افزایش بیشتر در پیشانی جلوگیری شود.

در بیمارانی که طاس هستند یا موهای خود را از دست می دهند، گاهی یک برش در وسط سر که از الگوی طبیعی استخوان های جمجمه پیروی می کند ، توصیه می شود. با پوشاندن موهای خود روی پیشانی، اغلب چنین زخم هایی نسبتاً نامرئی می شوند. گاهی اوقات برنامه ریزی خاصی برای پنهان کردن جای زخم در بیماران مرد ضروری است، مدل موهای آنها اغلب برای پوشش برش مناسب نیستند.

اگر شما طاس هستید یا موهای نازکی دارید، جراح شما ممکن است یک برش در وسط سر را توصیه کند، بنابراین زخم حاصل از اتصال طبیعی دو استخوان در جمجمه شما پیروی می کند و کمتر قابل مشاهده است.

با برش، پوست پیشانی با دقت بالا می رود تا بافت زیرین برداشته شود و ماهیچه های پیشانی تغییر کرده یا باز شوند. ابروها همچنین ممکن است بالا رفته و پوست اضافی در محل برش کوتاه شود تا به ایجاد ظاهری صاف و جوان تر کمک کند.

سپس محل برش با بخیه یا گیره بسته می شود. صورت و موهای شما برای جلوگیری از تحریک شسته می شوند و نوارهای لاستیکی از روی موهای شما برداشته می شوند. اگرچه برخی از جراحان پلاستیک از هیچ گونه پانسمانی استفاده نمی کنند، اما پزشک شما می تواند برش را با روکش گاز بپوشاند و سر را با یک باند بپیچد.

لیفت اندوسکوپی پیشانی 

به طور معمول، لیفت آندوسکوپی پیشانی  نیاز به مراحل آماده سازی مشابه روش سنتی دارد: موها را به عقب می بندند و پشت خط موی محل برش ها را کوتاه می کنند.

با این حال، جراح شما به جای ایجاد یک برش طولی، سه، چهار یا پنج برش کوتاه سر ایجاد می کند که طول هر کدام کمتر از یک اینچ است. آندوسکوپ، که یک دستگاه دوربین شبیه مداد است که به مانیتور تلویزیون متصل است، از طریق یکی از برش ها وارد شده و به جراح اجازه می دهد تا دید واضحی از ماهیچه ها و بافت های زیر پوست داشته باشد. با استفاده از ابزار دیگری که از طریق یک برش متفاوت وارد می شود، پوست پیشانی بلند می شود و ماهیچه ها و بافت های زیرین برداشته می شوند یا تغییر شکل می دهند تا ظاهر صاف تری ایجاد شود. همچنین ممکن است ابروها با بخیه هایی در زیر سطح پوست یا با پیچ های موقت ثابت کننده در پشت خط مو بلند و در موقعیت بالاتر قرار گیرند.

وقتی لیفت کامل شد ، برش های سر با بخیه یا گیره بسته می شود و محل شستشو می شود. بسته به ترجیح جراح ، از گاز و پانسمان الاستیک نیز استفاده می شود.

بعد از جراحی لیف پیشانی چه پیش می آید؟

بیماران کلاسیک لیفت پیشانی ممکن است در اطراف برش دچار بی حسی و ناراحتی موقت شوند که با تجویز دارو قابل کنترل است. بیمارانی که مستعد سردرد هستند ممکن است با بی حسی موضعی طولانی مدت در طول عمل جراحی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه درمان شوند.

ممکن است به شما گفته شود که سر خود را دو تا سه روز بعد از جراحی بالا نگه دارید تا تورم پایین نیاید. تورم همچنین ممکن است گونه ها و چشم ها را تحت تاثیر قرار دهد ، با این حال، باید در عرض یک هفته یا بیشتر از بین برود.

با بهبود اعصاب، بی حسی در بالای پوست سر ممکن است با خارش جایگزین شود. از بین رفتن کامل این احساسات ممکن است تا شش ماه طول بکشد. در صورت استفاده از بانداژ، یک یا دو روز پس از جراحی برداشته می شوند. اکثر بخیه ها یا گیره ها ظرف دو هفته و گاهی در دو مرحله برداشته می شوند.

برخی از موهای شما در اطراف برش ممکن است ریزش کرده و موقتاً کمی نازک تر شوند. رشد طبیعی معمولاً طی چند هفته یا چند ماه از سر گرفته می شود. ریزش موی دائمی نادر است.

بیماران آندوسکوپی لیفت پیشانی ممکن است کمی بی حسی، ناراحتی در برش و تورم خفیف را تجربه کنند.

درد محل برش معمولاً حداقل است، اما در صورت لزوم با دارو قابل کنترل است. بیماران آندوسکوپی لیفت پیشانی معمولاً احساس خارش کمتری را در بیمارانی که لیفت پیشانی کلاسیک انجام داده اند احساس می کنند.

بخیه ها یا منگنه هایی که برای بستن برش ها استفاده می شوند معمولاً ظرف یک هفته و پیچ های موقت تثبیت کننده ظرف دو هفته برداشته می شوند.

عوارض لیفت پیشانی

همه جراحی ها دارای عدم قطعیت و ریسک هستند. هنگامی که لیفت پیشانی توسط یک جراح پلاستیک واجد شرایط انجام می شود، عوارض نادر و معمولاً جزئی هستند. با این حال، احتمال عوارض باید در نظر گرفته شود.

  • در موارد نادر، اعصابی که حرکت ابرو را کنترل می کنند ممکن است در یک یا هر دو طرف آسیب ببینند و در نتیجه توانایی بالا بردن ابروها یا چین و چروک پیشانی از بین می رود. ممکن است برای رفع مشکل نیاز به جراحی اضافی باشد.
  • تشکیل اسکار پهن نیز یک عارضه نادر است. این ممکن است با برداشتن بافت زخم وسیع با جراحی درمان شود تا اسکار جدید و نازک تری ایجاد شود. همچنین، در برخی از بیماران، ریزش مو ممکن است در امتداد لبه های اسکار رخ دهد.
  • از دست دادن احساس در طول خط یا برش از خط برش شایع است، به ویژه در روش لیفت پیشانی کلاسیک. معمولاً موقتی است، اما در برخی از بیماران ممکن است دائمی باشد.
  • عفونت و خونریزی بسیار نادر است، اما احتمال دارد.
  • اگر عارضه ای در حین انجام لیفت پیشانی آندوسکوپی ایجاد شود، ممکن است جراح شما مجبور شود روش آندوسکوپی را رها کرده و به روش باز و معمولی روی بیاورد، که منجر به ایجاد زخم گسترده تر و دوره بهبودی بیشتر می شود. تا به امروز، چنین عوارضی نادر است ( کمتر از 1 درصد از کل روشهای آندوسکوپی تخمین زده می شود.)

با رعایت دقیق دستورالعمل های جراح خود قبل و بعد از عمل می توانید خطر عوارض را کاهش دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
اطلاعات جامع در رابطه با لیفت صورت

اطلاعات جامع در رابطه با لیفت صورت

جراحی لیفت صورت با لیفت (بالا کشیده شدن) و رفع چین ها و افتادگی صورت همراه است که با هدف احیا و جوانسازی پوست، صورت می گیرد و باعث می شود...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *