گیف مشاوره دکتر فتحی
دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی بینی / مراقبت های بعد از جراحی بینی چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های بعد از جراحی بینی چیست؟

امتیاز بده

مراقبت های بعد از جراحی بینی یکی از عواملی است که بر روی نتیجه جراحی تاثیر دارد، بنابراین افرادی که متقاضی انجام جراحی بینی هستند باید به خوبی از این مراقبت ها آگاهی داشته و بعد از جراحی آن ها را به خوبی رعایت کنند. به طور معمول پزشک متخصص قبل از جراحی این مراقبت ها را در اختیار فرد خواهد گذاشت ولی در این مقاله نیز مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی را بررسی خواهیم کرد، پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

مراقبت-های-بعد-از-جراحی-بینی-چیست؟

مدت زمان دوران نقاهت بعد از جراحی

در خصوص مدت زمان دوران نقاهت بعد از جراحی و همینطور رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی باید گفت که افراد به مدت 1 الی 2 ساعت بعد از جراحی از بیمارستان مرخص شده و به خانه خواهند رفت. داشتن یک همراه الزامی در روزهای ابتدایی بعد از جراحی الزامی می باشد.

بعد از مرخص شدن از بیمارستان افراد باید به مدت 2 هفته در خانه استراحت کرده و تمام نکات مراقبتی توصیه شده توسط پزشک متخصص را رعایت کنند تا به تسریع دوران بهبودی و همچنین دریافت نتیجه مطلوب منجر شود.

مراقبت های هفته اول بعد از جراحی

بعد از جراحی اسپلینت داخل بینی توسط پزشک متخصص قرار داده خواهد شد، و بعد از یک هفته اسپلینت برداشته خواهد شد، و مراقبت ها در این یک هفته از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مدت افراد باید از خیس شدن اسپلینت خودداری کرده و از انجام حرکاتی که به بینی فشار وارد می کند، خودداری کنید.

یکی از مراقبت های دیگری که باید در این مدت انجام داد مصرف داروهای مسکن در صورت احساس درد می باشد، چرا که امکان دارد با از بین رفتن اثرات بی حسی، افراد دردی را در ناحیه بینی خود احساس کنند که طبیعی می باشد.

در این مدت افراد دارای تورم و التهاب در بینی خود می باشند که می توان برای کاهش آن از کمپرس یخ به مدت بیست دقیقه و چندبار در طول روز استفاده کرد.

مراقبت های هفته دوم بعد از جراحی

بعد از گذشت یک هفته از جراحی، ورم بینی مقداری کاهش پیدا خواهد کرد ولی باید به این موضوع اشاره کرد که پوست اطراف بینی همچنان حساس بوده و باید نکات مراقبتی به خوبی در هفته دوم نیز رعایت شود.

به منظور جلوگیری از وارد شدن هر گونه فشاری به بینی افراد باید از فین کردن خودداری کرده، با دهان باز عطسه نکنند و همینطور از عفونی شدن بینی نیز جلوگیری شود.

مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی

در این قسمت از مقاله به بررسی مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی در موارد مختلف خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

استفاده از کمپرس یخ

یکی از مراقبت هایی که برای کاهش تورم و کبودی بعد از جراحی می توان استفاده کرد، کمپرس یخ می باشد و موجب تسکین درد، کاهش ورم و کبودی خواهد شد. ولی پیشنهاد می شود از قرار دادن مستقیم کمپرس یخ بر روی صورت خودداری کنید.

تغذیه مناسب

مهم ترین مراقبت بعد از جراحی رعایت رژیم غذایی مناسب می باشد که به طور معمول توصیه می شود افراد در دوران نقاهت از مصرف بیش از اندازه نمک برای جلوگیری از تورم خودداری شود.

تغذیه-مناسب

مابقی رژیم غذایی مناسب عبارتند از:

  • افراد برای کاهش تورم باید در طول روز حداقل دو لیتر آب بنوشند.
  • در دوران نقاهت از مصرف غذاهای سفت و جویدنی خودداری کرده و تنها غذاهای نرم و آبکی مصرف کنند.
  • از غذاهای پرفیبر در این دوران استفاده کرده تا از بروز یبوست جلوگیری شود.
  • از غذاهایی با چربی طبیعی و کم مانند ماهی و روغن زیتون استفاده کنید.
  • مصرف میوه ها و سبزیجات را در دستور رژیم غذایی خود قرار دهید.
  • از مصرف غذاهای تند و اسیدی برای جلوگیری از افزایش فشار خون خودداری کنید.
  • نوشیدنی های کافئین دارد و دارای الکل پرهیز کنید.
  • از استعمال سیگار و دخانیات خودداری کنید.
  • از مصرف غذاهای بسیار گرم و بسیار سرد خودداری کنید.

استراحت بعد از جراحی

در خصوص استراحت بعد از جراحی باید گفت که افراد باید برای برای جلوگیری از وارد شدن هر گونه فشاری به بینی از خوابیدن بر روی صورت و خوابیدن بر روی شکم خودداری کنند و به صورت طاق باز بخوابند.

همچنین توصیه می شود که در هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از بدن قرار دهند که بدین منظور می توانند دوبالش در زیر سر خود قرار داده تا سر بالاتر از قفسه سینه قرار بگیرد.

یکی از موارد دیگری که در هنگام استراحت باید رعایت کرد، تنها خوابیدن می باشد در این دوران برای جلوگیری از هرگونه آسیب و ضربه ای به بینی نباید اطراف فرد کس دیگری بخوابد.

تمیز کردن بینی و استحمام

همانطور که می دانید به طور معمول بعد از جراحی خونابه هایی داخل بینی خشک می شود که این موضوع هم تنفس افراد را با مشکل مواجه می کند و هم موجب آزار آن ها خواهد شد، بنابراین برای برطرف کردن این موضوع باید داخل بینی را با سرم های شست و شوی مخصوص تمیز کرد.

برای تمیز کردن داخل بینی توصیه می شود در ابتدا یک پنبه را با آب ولرم خیس کرده و سپس به آرامی داخل سوراخ های بینی را تمیز کنید تا ترشحات خارج شود. یکی دیگر از روش های تمیز کردن بینی استفاده از وازلین می باشد که باید پنبه را به آن آغشته کرده و سپس داخل بینی را تمیز کرد، همچنین از اسپری های سالین نیز برای تمیز کردن داخل بینی می توان استفاده کرد.

در مورد استحمام نیز باید گفت که به مدت 48 الی 72 ساعت بعد از جراحی باید از دوش گرفتن خودداری کرده و بعد از این مدت زمان نیز برای استحمام باید به گونه ای دوش گرفت که ناحیه جراحی خشک نکه داشته شده و تنها موها را شست تا اسپلینت و گچ بینی خیس نشود. همچنین توصیه می شود که آب حمام نیمه ولرم باشد و فشار آن زیاد نباشد.

فعالیت های ورزشی

در خصوص فعالیت های ورزشی و همینطور فعالیت های بدنی بعد از جراحی باید گفت که انجام برخی از فعالیت های ساده مانند پیاده روی مشکلی نداشته و حتی موجب افزایش خونرسانی نیز خواهد شد، ولی افراد باید از دویدن، پیاده روی با سرعت زیاد، بلند کردن اجسام سنگین و … در یک ماه اول جراحی خودداری شود. بعد از این مدت زمان نیز فعالیت ها باید زیر نظر بهترین جراح بینی تایید و انجام شود.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی که برای دریافت نتیجه مطلوب از جراحی و بدون عارضه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد، صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که رعایت این نکات مراقبتی تا یک ماه بعد از جراحی الزامی می باشد چون همچنان استخوان های بینی یه طور کامل شکل نگرفته اند و وارد شدن هر گونه آسیبی می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی

مقالات مرتبط
شست و شوی بینی بعد از جراحی

شست و شوی بینی بعد از جراحی

شست و شوی بینی بعد از جراحی از مهمترین نکاتی است که زیباجویان باید بعد از عمل بشناسند. نحوه شستن بینی بعد از جراحی بسیار مهم است زیرا باید...

فرم مناسب برای جراحی بینی مردانه

فرم مناسب برای جراحی بینی مردانه

امروزه جراحی بینی مردانه نیز مانند دیگر جراحی های زیبایی محبوب شده است و متقاضیان زیادی دارد. عمل بینی مردانه با دیگر انواع جراحی بینی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *