گیف مشاوره دکتر فتحی
دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی زیبایی صورت / چسب زدن بینی بعد از جراحی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

چسب زدن بینی بعد از جراحی

امتیاز بده

در این مقاله در خصوص چسب زدن بینی بعد از جراحی صحبت خواهیم کرد. آتل یا گچ روی بینی بعد از گذشت 5 الی 7 روز برداشته می‌شود. پس از برداشتن گچ، اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می‌نمایند برای مدت حداقل 3 الی 4 هفته بینی خود را با چسب بپوشانند. چسب زدن علاوه بر اینکه میزان تورم بینی را کاهش می‌دهد، در فرم دهی به بینی نیز تاثیر دارد.

چسب-زدن-بینی-بعد-از-جراحی

با اینکه در حال حاضر برخی از جراحان عقیده دارند چسب زدن تاثیری در فرم دهی بینی و یا کاهش تورم پس از جراحی ندارد اما اکثر جراحان همچنان معتقدند چسب زدن بینی بخش مهمی از مراقبت‌های پس از جراحی است.

دلیل چسب زدن بینی پس از جراحی

چسب زدن بینی بعد از جراحی به دلایل مختلفی انجام می شود که این دلایل عبارتند از:

  • کاهش تورم
  • فرم دهی پوست بینی منطبق با ساختار جدید
  • چسبیدن پوست به استخوان‌های زیرین

مراحل چسب زدن بینی بعد از جراحی

همان طور که جراحی بینی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود، نحوه‌ی چسب زدن بینی نیز ممکن است متفاوت باشد. هر جراح با توجه به شرایط خاص بیمار مانند شکل بینی و ضخامت پوست ممکن است چسب زدن به شیوه‌ای متفاوت را به بیماران خود آموزش دهد. با این وجود اصول اولیه در نحوه‌ی چسب زدن پس از جراحی تقریباُ یکسان است. در ادامه به مراحل چسب زدن بینی اشاره می‌نمائيم.

مراحل-چسب-زدن-بینی-بعد-از-جراحی

شستشو و تمیز کردن بینی

ابتدا باید پوست روی بینی خود را به طور کامل با آب و صابون بشویید تا هیچ گونه آلودگی، چربی و یا مواد دیگری روی آن باقی نماند.

ترتیب چسب زدن

چسب زدن معمولاُ از نوک بینی شروع می‌شود، با این وجود در برخی موارد ممکن است پزشک به شما شیوه‌ی دیگری را توصیه نماید. معمولاُ به 3 تا 5 تکه چسب احتیاج دارید. طول چسب‌هایی که برای نوک بینی به کار می‌برید از چسب‌هایی که در بالای بینی می‌چسبانید بزرگتر باید باشد.

 اولین چسب در قسمت متورم بالای نوک بینی چسبانده می‌شود و سپس باقی چسب‌ها به سمت بالای بینی چسبانده می‌شوند.

در انتها یک تکه چسب بلندتر انتخاب نمائید، اندازه‌ی این چسب باید تقریباُ 2 برابر طول بینی باشد، این چسب را به شکل U قرار دهید به گونه‌ای که هم نوک بینی و هم دیواره‌های کناری را به طور کامل بپوشاند. این تکه چسب در واقع روی تمام چسب‌های دیگری که به صورت عرضی چسبانده بودید قرار می‌گیرد.

در چسب زدن به این نکات دقت داشته باشید:

  • هر نوار چسب باید قسمتی از چسب قبلی را بپوشاند.
  • پس از اینکه هر تکه چسب را چسباندید با دست خود کمی آن را فشار دهید تا به طور کامل روی پوست چسبیده شود.
  • طول هر چسب را به گونه‌ای انتخاب نمائید که تمام عرض بینی را بپوشاند (دقت نمائید که طول چسب‌ها به اندازه‌ای بلند نباشد که تا گونه‌ها امتداد داشته باشد. در اندازه‌گیری و برش چسب‌ها دقت داشته باشید.)

نحوه برداشتن چسب‌ بینی

چسب‌ها هر 2 الی 3 روز باید تعویض شوند. (در واقع توصیه می‌شود پس از هر بار حمام کردن چسب‌ها را تعویض نمائيد) به این نکته توجه داشته باشید همانقدر که نحوه‌ی چسب زدن مهم است نحوه‌ی باز کردن چسب‌ها نیز اهمیت دارد. تا حدود 2 ماه پس از جراحی، پوست بینی بسیار آسیب پذیر بوده و باید نهایت دقت و مراقبت را داشته باشید. بنابراین کشیدن همراه با فشار چسب‌ها می‌تواند به بینی شما آسیب وارد نماید.

برای باز کردن چسب‌ها می‌توانید از اسپری‌های مخصوص استفاده نمائید. این اسپری‌ها حاوی مواد حلال چسب هستند، چند دقیقه پس از اسپری کردن، چسب‌ها شل شده و می‌توانید به راحتی آنها را از بینی خود جدا نمائيد اما روش ساده‌تر این است که چسب‌ها را در حمام باز کنید، زمانی که در حمام هستید، چسب‌ها به دلیل وجود بخار آب و تماس با قطرات آب شل می‌شوند و در این زمان می‌توانید به آرامی چسب‌ها را باز نمائید.

در باز کردن چسب‌ها هیچ گونه عجله‌ای به خرج ندهید و بدون اینکه به پوست خود فشار وارد نمائید آنها را به آرامی بکشید.

مدت چسب زدن بینی بعد از جراحی

با توجه به فرم بینی شما، ضخامت پوست و روش جراحی، مدت زمان چسب زدن متفاوت خواهد بود. در صورتی که به دلیل موقعیت کاری و یا از لحاظ زیبایی تمایلی به چسب زدن در طی روز را ندارید، جراحان توصیه می‌نمایند حداقل شب‌ها تا مدت زمان توصیه شده بینی خود را طبق اصولی که در این مقاله به آن اشاره شد چسب بزنید. بینی شما به خصوص نوک بینی در طی شب متورم می‌شود اما در صورتی که آن را چسب زده باشید میزان تورم در هنگام صبح کاهش می‌یابد. جهت کاهش تورم علاوه بر چسب زدن لازم است در طی دوران نقاهت از مصرف غذاهای پرنمک، مصرف الکل و انجام فعالیت‌های ورزشی شدید خودداری نمائید.

سوالات متداول چسب زدن بینی بعد از جراحی

تعویض چسب بینی بعد از جراحی هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

این موضوع کاملا وابسته به نوع پوست بینی فرد و تجویز پزشک بستگی دارد، افرادی که دارای پوست معمولی هستند یک روز درمیان باید چسب بینی را تعویض کنند، افرادی که دارای پوست بینی چرب هستند باید هر روز چسب را تعویض کنند و افرادی که پوست خشکی دارند هر سه روز یکبار باید چسب بینی خود را تعویض کنند.

آیا در صورتی که چسب بینی به صورت اصولی استفاده نشود، موجب کجی بینی می شود؟

خیر، چسب بینی تاثیری بر روی تغییر شکل بینی ندارد ولی توصیه می شود که چسب زدن بینی به صورتی که توسط پزشک متخصص آموزش داده شده انجام شود.

در نهایت…

چسب بینی بعد از جراحی تاثیر بسیار زیادی بر روی تسریع دوران نقاهت و بهبودی بعد از جراحی دارد، چرا که به کاهش تورم بینی بعد از جراحی کمک بسیار زیادی خواهد کرد، تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که به صورت اصولی این کار را انجام دهید.

دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی

مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *