دکتر حمیدرضا فتحی / جراحی سینه / با نحوه عمل جراحی ماموپلاستی آشنا شوید
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

با نحوه عمل جراحی ماموپلاستی آشنا شوید

اگر سایز سینه های شما بزرگ است و به دنبال تغییری برای آن هستید باید ماموپلاستی انجام دهید. ماموپلاستی فرآیندی است که چربی ها و توده ها را طی عملیاتی از سینه شما خارج میکنند.

چرا ماموپلاستی انجام می شود؟

بسیاری از زنان با سینه های بزرگ درجات متفاوتی از ناراحتی های جسمی و روانی را تجربه می کنند که اغلب شامل موارد زیر است:

 • احساس درد در قسمت های بالای بدن
 • وضعیت بد بدن
 • ناتوانی در شرکت در ورزش
 • عزت نفس پایین

هدف از جراحی این است که اندازه سینه ها را کاهش دهید تا راحت تر و متناسب با اندام شما باشد.

از ماموپلاستی چه نتایجی می توان انتظار داشت؟

این مهم است که آشکارا اهداف و انتظارات خود را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید. پس از آن جراح می تواند توصیه هایی را در مورد نتایج مورد انتظار از جراحی ارائه دهد. برخی از معاینات و تحقیقات ممکن است قبل از تصمیم گیری لازم باشد. جراحی کوچک کردن سینه به طور کلی باعث راحتی و رضایت خانم ها از بدن آنها می شود.

سالانه تعداد بسیار زیادی ماماپلاستی انجام می شود و اکثر زنان از نتایج آن راضی هستند. مطالعه ای نشان داده که زنان 94٪ از نتایج عمل رضایت دارند.

در واقع مطالعات نشان داده اند که کاهش سایز سینه باعث بهبود عملکرد، سلامت و کیفیت زندگی برای زنانی می شود که دارای سینه های بزرگ و افتاده بوده اند، می شود. لیفت سینه عمل جراحی دیگری است که برای خانم هایی که سینه های افتاده و آویزانی دارند توصیه میشود .

خطرات و عوارض ماموپلاستی سینه

احتمال بروز هرگونه عارضه به نوع کاهش سینه و عوامل دیگر از جمله سابقه پزشکی گذشته، وضعیت سیگار کشیدن، سابقه خانوادگی و سابقه جراحی قبلی بستگی دارد.

خطرات جراحی کاهش سینه را می توان به طور کلی به خطرات جراحی و خطرات مربوط به کاهش سایز سینه تقسیم کرد.

خطرات کلی جراحی عبارتند از:

 • حساسیت به نوار، مواد بخیه و چسب ها، فرآورده های خونی یا عوامل تزریقی
 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی (هماتوم)
 • لخته شدن خون
 • عدم تقارن سینه
 • بی نظمی در شکل و فرم سینه
 • تغییرات در نوک پستان یا احساس سینه ، که ممکن است موقت یا دائمی باشد
 • آسیب به ساختارهای عمیق تر – مانند اعصاب ، عروق خونی ، ماهیچه ها و ریه ها – ممکن است موقتی یا دائمی باشد.
 • عوارض قلبی و ریوی
 • سفت شدن بیش از حد سینه
 • بافت چربی در عمق پوست ممکن است بمیرد (نکروز چربی)
 • تجمع مایعات
 • عفونت
 • درد، که ممکن است ادامه یابد
 • ترمیم ضعیف زخم
 • امکان انجام عمل جراحی تجدید نظر
 • ناتوانی احتمالی در شیردهی
 • از دست دادن احتمالی پوست / بافت سینه در جایی که برش ها با یکدیگر برخورد می کنند.
 • از دست دادن احتمالی، جزئی یا کلی نوک پستان و آرئول
 • تغییر رنگ پوست، تغییر رنگدانه دائمی، تورم و کبودی
 • زخم نامطلوب
 • مشکلات تنفسی
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT) در پاها: این امر به طور معمول با تزریق هپارین قبل از جراحی جلوگیری می شود.
 • صدمه به اندام های اطراف: معمولاً در حین عمل جراحی درمان می شود.

جراح پلاستیک ویا پرسنل جراحی پلاستیک خطرات مربوط به جراحی را با جزئیات توضیح می دهند. از شما خواسته می شود که فرم های رضایت نامه را امضا کنید تا اطمینان حاصل کنید که روش انجام کار و خطرات یا عوارض احتمالی را کاملاً درک کرده اید.

آمادگی برای جراحی کوچک کردن سینه

ارائه سابقه پزشکی کامل بسیار مهم است، زیرا ممکن است بر نتیجه جراحی تأثیر بگذارد. اگر قبلاً ماموگرافی یا سونوگرافی انجام نداده اید ، پزشک ممکن است به شما ماموگرافی یا سونوگرافی بدهد.

به پزشک خود بگویید که چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید. ممکن است لازم باشد قبل از عمل مصرف برخی از آنها مانند آسپرین، وارفارین و قرص های ضد بارداری خوراکی را قطع کنید.

قبل از جراحی نباید غذا بخورید. این معمولاً شامل روزه داری شبانه در حدود 8-12 ساعت است.

در حین جراحی ماموپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

روش های مختلفی برای این نوع جراحی وجود دارد که هدف همه انها برطرف کردن مشکلات موجود و بهبود سایز سینه ها می باشد. تکنیک انتخابی بستگی به وضعیت جسمانی زنان و نتایج مورد نظر دارد.

متداول ترین تکنیک در این جراحی، یک برش لنگر شکل است که در اطراف آرئول (که هنوز نوک سینه متصل است) ادامه می یابد، تا چین بین سینه و قفسه سینه و سپس به صورت افقی وارد آن چین می شود. اگر سینه بزرگ و آویزان باشد، ممکن است نوک سینه و ناحیه سینه جدا و بعداً دوباره متصل شوند. معمولاً جای زخم در اطراف آرئول و درست در پایین سینه قرار دارد، جایی که می توان آن را به راحتی پوشاند.

این روش تحت بیهوشی عمومی پیش میرود و حدود دو الی سه ساعت طول می کشد. تخلیه کننده ها وارد شده و در جای خود رها می شوند تا مایعات و خون جمع شده از محل عمل خارج شود. تخلیه کننده ها معمولاً بعد از دو روز برداشته می شوند.

ممکن است قبل و بعد از عمل آنتی بیوتیک تجویز شود تا خطر عفونت زخم کاهش یابد.

بعد از جراحی ماموپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

معمولا ​​طول مدت اقامت در بیمارستان 2-4 روز است، مگر اینکه موردی وجود داشته باشد که به اقامت طولانی مدت نیاز باشد. بعد از عمل مسکن ها و ارمبخش ها تجویز می شوند و برای چند روز پانسمان ها در ناحیه مورد نظر باقی می ماند. توصیه می شود که در اسرع وقت حرکت کنید تا خطر ترومبوز ورید عمقی کاهش یابد.

بیشتر بیماران می توانند بعد از 21 روز به زندگی عادی خود برگردند. به یاد داشته باشید که تا 4-6 هفته پس از عمل نباید رانندگی کنید یا فعالیت شدید انجام دهید.

یک هفته بعذد از ترخیص، پزشک قرار ملاقات می گذارد تا معاینه های لازم را انجام دهد و نتیجه عمل را بررسی کند و در صورت وجود هر گونه نگرانی، آن ها را رفع کند.

ظهور جراحی سینه انکوپلاستیک به زنان مبتلا به سرطان سینه اجازه داد نه تنها سینه خود را حفظ کنند بلکه ظاهر زیبایی خود را نیز حفظ کنند. چندین تکنیک  oncoplastic به منظور خدمت به این هدف توصیف شده است. عوامل متعددی بر انتخاب روش جراحی توسط جراح تأثیر می گذارد. اندازه و محل تومور، اندازه سینه و درجه پتوز برخی از عوامل اصلی مورد توجه در تصمیم گیری هستند .

تومورهای قطب فوقانی سینه تا حدی برای جراح انکوپلاستیک چالش ایجاد می کند ، به ویژه هنگامی که زیبایی پستان را در نظر بگیریم. جای زخم در این منطقه بسیار ناخوشایند است. علاوه بر این، حجم کمتری از بافت در نیمه فوقانی سینه برای بازسازی نقص لومپکتومی موجود است .

چندین تکنیک oncoplastic برای مقابله با این مشکل پیشنهاد شده است. از جمله این تکنیک ها می توان به ماموپلاستی و ماموپلاستی درمانی اشاره کرد.

اگرچه هر دو روش برای محل تومور یکسان توصیف شده است اما تفاوت های زیادی بین این دو رویکرد وجود دارد. باید تا تفاوت آنها را بررسی کرد و دریابیم که کدام یک از آنها برای کدام نوع بیمار مناسب تر است.

باید بدانید که:

جراحی کاهش سینه می تواند با برخی از روش های تشخیصی تداخل داشته باشد.

سوراخ کردن سینه و نوک سینه می تواند باعث عفونت شود.

ممکن است توانایی شما برای شیردهی بعد از ماماپلاستی محدود باشد. اگر قصد پرستاری از نوزاد را دارید با پزشک خود مشورت کنید.

روش کوچک کردن سینه را می توان در هر سنی انجام داد، اما بهتر است زمانی انجام شود که سینه شما کاملاً رشد کرده باشد.

عمل پزشکی و جراحی یک علم دقیق نیست. اگرچه نتایج خوبی انتظار می رود، اما هیچ تضمینی وجود ندارد. در برخی موارد، ممکن است دستیابی به نتایج مطلوب با یک عمل کوچک کردن سینه ممکن نباشد و ممکن است جراحی دیگری لازم  باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر حمیدرضا فتحی

دکتر حمیدرضا فتحی

فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
عضو هیئت علمی «دانشیار» دانشگاه علوم پزشکی تهران دپارتمان جراحی پلاستیک و زیبایی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بالا کشیدن سینه با جراحی لیفت سینه

بالا کشیدن سینه با جراحی لیفت سینه

بهبود فرم سینه، یکی از شایع ترین دلایل خانم ها برای انجام جراحی های زیبایی سینه می باشد. بسیاری از خانم ها از افتادگی و کاهش حجم سینه های...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *